Artykuł sponsorowany

Co to jest bilans?

Co to jest bilans?

Bilans jest obowiązkowym elementem sprawozdania finansowego. Sporządzany jest na dany dzień i przedstawia aktywa – stan majątku firmy i należności; oraz pasywa, czyli źródła jego finansowania. Obok rachunku zysków i strat, jest on obowiązkowym elementem sprawozdania finansowego podmiotu, zobowiązanego do prowadzenia pełnej księgowości. Bilans otwarcia sporządza się na początek, a zamknięcia na koniec okresu sprawozdawczego.

Po co sporządzany jest bilans?

Bilans jest to zestawienie aktywów i pasywów jednostki, sporządzane na początek i koniec okresu sprawozdawczego w jednostkach prowadzących pełną rachunkowość. Mamy więc bilans otwarcia i zamknięcia. Dokument jest obowiązkowym elementem sprawozdania finansowego i przedstawia: aktywa składniki majątkowe przedsiębiorstwa oraz pasywa, czyli źródła ich finansowania. Bilans pokazuje, w jaki sposób firma korzysta z kapitału własnego, jakie ma zadłużenie, jednym słowem, jaka jest sytuacja finansowa danej organizacji na dany dzień. W przypadku przedsiębiorstwa, w którym rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, data sporządzenia i podpisania go nie może być późniejsza niż dzień 31 marca kolejnego roku obrotowego. Stopień trudności przy sporządzaniu sprawozdania zależy od wielkości organizacji i jej formy prawnej. Bilans musi być sporządzany w sposób rzetelny, przejrzysty i ciągły. Jego sporządzaniem zajmuje się np. Biuro Rachunkowe Sigma.

Co to są aktywa i pasywa?

Aktywa są majątkiem przedsiębiorstwa i dzieli się je na trwałe i obrotowe. Środki trwałe charakteryzują się okresem użytkowania dłuższym niż rok obrotowy. Zalicza się do nich m.in. budynki, urządzenia, grunty, budowle, urządzenia, środki transportu oraz wartości niematerialne, czyli licencje, prawa autorskie, oprogramowanie, a także długoterminowe należności oraz inwestycje. Środki obrotowe są aktywami, których okres zużycia nie jest dłuższy niż 12 miesięcy. Do nich należą: towary, materiały, produkty gotowe i półprodukty oraz inwestycje i krótkoterminowe należności, jak np. papiery wartościowe. Natomiast pasywa są źródłem finansowania aktywów i dzielone są zobowiązania, tj. kredyty, pożyczki, weksle, podatki, wynagrodzenia i fundusze własne, czyli środki wniesione przez akcjonariuszy, założycieli spółki. Bilans jest wtedy poprawny, kiedy suma aktywów równa się sumie pasywów. Firma na podstawie zestawienia ma świadomość własnej sytuacji finansowej.

Co to jest konto księgowe i do czego służy?

Konto księgowe jest urządzeniem księgowym i służy do zapisywania aktywów, pasywów oraz operacji gospodarczych. Każde konto posiada symbol, nazwę, dwie strony: lewą WN i prawą Ma. Rejestrowane operacje są bardzo dokładne i podczas księgowania, jest zapisywany numer, rodzaj dokumentu oraz kwota, Konto może być pojedyncze lub podwójne. Na koncie pojedynczym zapisywana jest: data, treść i kwota operacji, numer dokumentu, i konta przeciwstawnego, lub korespondującego. Kwota zawsze jest księgowana po jednej stronie konta. Jeśli chodzi o konto podwójne, operacje są zapisywane oddzielnie dla lewej i prawej strony. Konta księgowe tworzą zakładowy plan kont, przedstawiający dokonywane operacje gospodarcze oraz wynik finansowy jednostki. Zakładowy plan kont uzależniony jest, od rodzaju działalności podmiotu. Najbardziej rozbudowany, jest w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Bez zakładowego planu kont, żadne przedsiębiorstwo nie sporządzi bilansu. 

Opracowanie:
Reda, Osadnicza 5B lok. 22
tel. 512 958 508
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz