Artykuł sponsorowany

Co sprawia, że wino wygląda i smakuje tak, a nie inaczej? Poznaj tajemnice wina z ekspertem z firmy Vinis

Co sprawia, że wino wygląda i smakuje tak, a nie inaczej? Poznaj tajemnice wina z ekspertem z firmy Vinis

Czerwone, różowe, białe, słodkie, półsłodkie, półwytrawne, wytrawne, musujące – rodzajów win jest cała masa, a każdy gatunek smakuje inaczej. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na kolor, moc i konkretne nuty smakowe tego szlachetnego napoju? O tajnikach produkcji win z całego świata opowiadają eksperci z ekskluzywnego sklepu z alkoholem Vinis w Piasecznie, oferującego trunki pochodzące z najlepszych światowych winiarni.

Dlaczego jedno wino jest białe, a inne czerwone?

Chociaż za charakterystyczny, czerwony kolor odpowiada barwnik, znajdujący się w skórkach winogron, aby kolor mógł się przedostać do wina, owoce należy macerować. Proces ten polega na przetrzymywaniu rozgniecionych gron w moszczu, czyli świeżo wyciśniętym soku, przez określony czas – im dłużej, tym głębszą barwę będzie miał późniejszy napój.

Maceracja jest ważna również z innego powodu. W jej trakcie zarówno z pestek, jak i skórek winogron uwalniają się taniny, odpowiedzialne za charakterystyczny, ściągający smak wina. Podczas dojrzewania trunek stopniowo łagodnieje.

– wyjaśnia ekspert ze sklepu z alkoholami Vinis w Piasecznie, zajmującego się sprzedażą win z całego świata.

W przypadku win białych stosuje się białe odmiany winorośli, ale nie tylko. Można również użyć odmian ciemnych, jednak w tym przypadku fermentacji poddaje się zanurzone w moszczu grona pozbawione skórki. Barwa gotowego alkoholu, w zależności od odmiany winorośli, sposobu winifikacji oraz długości procesu dojrzewania, waha się od niemal przezroczystej, poprzez zielonkawą, aż do bursztynowej i herbacianej.

Osobnym rodzajem są wina różowe. Co do zasady powstają one z ciemnych gatunków winorośli, jednak proces maceracji zostaje przerwany w momencie, kiedy płyn uzyskuje lekkie zabarwienie. Po odcedzeniu skórek fermentacji zostaje poddany już tylko moszcz. Gotowe wino cechuje kolor od łososia, poprzez pudrowy róż, aż do delikatnej czerwieni.

Jaki bukiet smakowy cechuje wina różnego rodzaju?

W zależności od użytego gatunku winorośli, długości macerowania, a także późniejszego procesu dojrzewania powstałe alkohole różnią się nie tylko kolorem, ale również smakiem. Najbardziej intensywny aromat cechuje wina czerwone, podczas kiedy odmiany białe są zdecydowanie delikatniejsze, lżejsze i bardziej orzeźwiające. Z kolei gatunki różowe łączą w sobie cechy poprzedników i chociaż da się w nich wyczuć aromat ciemnych owoców, pozostają świeższe i są mniej cierpkie.

Czerwone wino pozytywnie wpływa na serce i cały układ krwionośny, jego niewielką ilość warto więc wypijać codziennie. Warto ponadto wiedzieć, że trunek ten zawiera ogromną ilość antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki.

– twierdzi ekspert sklepu z winem Vinis, oferującego znakomite wina francuskie, w tym grand cru, a także trunki pochodzące z innych winnic – europejskich oraz umiejscowionych w innych rejonach świata.

Ciemne wina warto zestawiać do mocno przyprawionych i ciężkich potraw. Różowe idealnie komponują się z makaronami, sosami, warzywami, wędlinami oraz sałatkami, jednak odmiany słodkie i półsłodkie sprawdzą się także w połączeniu z daniami słodkimi. Z kolei odmiany białe tworzą idealny duet z owocami morza i rybami, pamiętając o tym, żeby potrawy tłuste zestawiać z winem wytrawnym.

Opracowanie:
Piaseczno, Chyliczkowska 29
tel. 509 499 775
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz