Artykuł sponsorowany

Co robić, kiedy zostaniemy podejrzani o popełnienie przestępstwa? Poznaj swoje prawa z Kancelarią Adwokacką Adw. Szymona Aleksandrowicza

Co robić, kiedy zostaniemy podejrzani o popełnienie przestępstwa? Poznaj swoje prawa z Kancelarią Adwokacką Adw. Szymona Aleksandrowicza

Sytuacja, w której jesteśmy oskarżeni o popełnienie przestępstwa, najczęściej wiąże się z ogromnym stresem. Nie można jednak pozwolić na to, by nerwy nad nami zapanowały – to daje przewagę osobom prowadzącym postępowanie i może wprowadzić nas w kłopoty, nawet jeśli jesteśmy zupełnie niewinni. Podczas zatrzymania musimy pamiętać o swoich prawach i z nich korzystać. Podpowiadamy, co należy zrobić w takiej sytuacji.

Zapanuj nad emocjami

Większość osób, które zostają oskarżone o popełnienie przestępstwa, w takiej sytuacji znajduje się pierwszy raz w życiu. Trudno więc dziwić się, że wydarzeniu temu towarzyszą ogromne emocje – w końcu ktoś oskarża nas o zrobienie czegoś nielegalnego, o popełnienie przestępstwa. Należy pamiętać, że zgodnie z konstytucją, każda osoba, wobec której prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony. Pomoc adwokata po prostu nam się należy. Warto też przypomnieć sobie o zasadzie domniemania niewinności - to tobie musi zostać udowodniona wina, a nie ty masz przekonać kogoś, że jesteś niewinny. Dopóki wina nie zostanie uznana przez sąd, jesteś niewinny popełnienia przestępstwa. Adwokat Szymon Aleksandrowicz oferuje pomoc między innymi w zakresie prawa karnego.

Optymalne rozwiązania

Dobra znajomość prawa pozwala wyjść z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Oczywiście, poszukiwanie korzystnych dla nas rozwiązań, to przede wszystkim zadanie adwokata, warto jednak uważnie śledzić toczące się przeciwko nam postępowanie. Tylko wtedy będziemy mogli wybrać najkorzystniejszą dla nas linie obrony. Pamiętajmy też, że oskarżyciel nigdy nie działa w naszym interesie – jeśli będziemy podatni na sugestie policjantów lub prokuratora, możemy wpaść w poważne kłopoty. Nie ulegajmy presji wywieranej przez śledczych, a wszystkie decyzje konsultujmy z adwokatem. Nawet jeśli prokurator twierdzi, że nasza sytuacja jest beznadziejna i sugeruje złożenie wniosku, o dobrowolne poddanie się karze, nie zgadzajmy się na to – może się okazać, że w sądzie argumenty oskarżenia okażą się za słabe, by udowodnić naszą winę.

Co robić?

W sytuacji, w której zostajemy oskarżeni o popełnienie przestępstwa, powinniśmy trzymać się kilku ważnych zasad – po pierwsze, nawet jeśli jesteśmy mocno zdezorientowani, nie przyznawajmy się do zarzutów. Po drugie – nie składajmy wyjaśnień, dopóki nie opracujemy strategii ze swoim adwokatem. Ciężar udowodnienia nam winy spoczywa na policji i prokuraturze – nie musimy i nie powinniśmy ułatwiać im pracy, polegającej na znalezieniu obciążających nas dowodów. Jeśli prokuratura nie udowodni naszej winy, w oczach sądu będziemy po prostu niewinni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz