Artykuł sponsorowany

Co robić, a czego unikać, by nasze zęby były w dobrej kondycji?

Co robić, a czego unikać, by nasze zęby były w dobrej kondycji?

Nikt nie lubi wizyt u dentysty. Większość z nas odczuwa strach przed leczeniem stomatologicznym. Jednocześnie ból zęba to na tyle nieznośna dolegliwość, że chcemy się jej pozbyć jak najszybciej. Jak dbać o zęby, by uniknąć zarówno bólu, jak i częstych wizyt u dentysty?

Co niszczy zęby?

Kondycja zębów zależy zarówno od tego, jak o nie dbamy na co dzień, jak i od naszych genetycznych uwarunkowań. Są osoby, których zęby długo pozostają silne i nie psują się tak często, a są tacy, którzy stale uskarżają się na łamanie zębów, ich nadwrażliwość, czy tworzącą się próchnicę. Jeśli należymy do tej drugiej grupy warto zastanowić się, co możemy zrobić, by w jakimś stopniu uniknąć kłopotów z zębami.

Przede wszystkim zrezygnujmy z picia napojów gazowanych. Ich destrukcyjny wpływ na szkliwo zębów ma związek z dużą zawartością cukru, a także dwutlenku węgla i kwasu fosforowego. Bakterie żyjące w jamie ustnej żywią się cukrem zawartym w napojach gazowanych, przetwarzając go na kwas, który osłabia szkliwo zębów. Jeśli już pijemy colę czy napoje energetyczne, starajmy się używać słomki. Picie przez słomkę pozwala ograniczyć kontakt napoju z uzębieniem. Jeśli mowa o cukrze i jego destrukcyjnym wpływie na zęby – pamiętajmy, że słodycze to nie tylko wróg zgrabnej sylwetki, lecz także pięknego uśmiechu. Jedzmy ich jak najmniej, a po każdym „słodkim posiłku” dokładnie szczotkujmy zęby.

Zęby osłabia również: picie białego wina, spożywanie kwasowych pokarmów (w tym dużej ilości soków), nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną, noszenie kolczyków w języku, wybielanie, a także zbyt częste i mocne szczotkowanie.

Co wzmacnia zęby?

Najważniejsza dla zdrowia naszych zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy odwiedzać stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego i nagromadzonych między zębami złogów. Szczotkujmy zęby dobrej jakości szczoteczką. Zwróćmy uwagę na technikę szczotkowania, która może mieć duży wpływ na to, w jakiej kondycji utrzymamy swoje zęby. Pamiętajmy o wymianie szczoteczki co 3-4 miesiące.

Nie bez znaczenia dla naszego zdrowego uśmiechu jest także prawidłowa dieta. Jeśli chcemy mieć piękne, naturalne zęby i uniknąć wizyt u protetyka, np. z pracowni protetyki stomatologicznej Bil-Dent, czy konieczności uzupełnienia naszego zgryzu implantami, jedzmy produkty mleczne, zawierające wapń. Żółty ser zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy. Czarna i zielona herbata, sól fluorowana, woda mineralna, ryby, ryż, soja i marchew zawierają fluor, wzmacniający szkliwo naszych zębów. Natomiast witamina C, znajdująca się np. w papryce czerwonej, liściach pietruszki, kapuście, kalarepie, kalafiorze i brokułach, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając krwawieniu dziąseł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz