Artykuł sponsorowany

Co powinien zawierać kosztorys szkód samochodowych?

Co powinien zawierać kosztorys szkód samochodowych?

Kosztorys szkód samochodowych jest ważnym dokumentem, szczególnie dla właściciela pojazdu, informującym o kwocie oszacowanej szkody i kosztach naprawy. Musi być sporządzony według określonego schematu i powinien zawierać pełną specyfikację działań naprawczych i kosztów części. Dowiedz się, jakie informacje powinny znaleźć się w  prawidłowo wykonanym kosztorysie.

Dwa sposoby likwidacji szkód komunikacyjnych

Jeżeli zamierzasz likwidować szkodę komunikacyjną w ramach ubezpieczenia, masz do wyboru dwie metody – kosztorysową i warsztatową. W pierwszym  przypadku kosztorys wykonywany jest przez pracownika ubezpieczalni. Przeprowadzany jest on zgodnie z polityką towarzystwa ubezpieczeniowego (zaniżony około 50%). W interesie właściciela pojazdu jest zwrócenie uwagi na rzetelność i poprawność wykonanego kosztorysu, ponieważ stanowi on podstawę do wyliczenia odszkodowania należnego od firmy ubezpieczeniowej. Dokładność kosztorysu zapewni wysoką jakość przeprowadzonej naprawy oraz zabezpieczy właściciela samochodu przed ewentualnymi stratami.

Rzetelny i precyzyjne kosztorys

Prawidłowo przeprowadzony kosztorys powinien zawierać istotne informacje dotyczące:

  • operacji, które należy wykonać w celu usunięcia szkody z uwzględnieniem wszystkich fachowców takich jak mechanik, lakiernik itp.,
  • części wymaganych do naprawy lub wymiany z uwzględnieniem ich cen,
  • wskazania części, jakie zostały uwzględnione w kalkulacji, z zaznaczeniem kto jest ich dostawcą i producentem oraz jak jest ich jakość,
  • kosztów roboczogodzin specjalistów, których usługi będą niezbędne do wykonania prac naprawczych.

Bardzo ważnym elementem kosztorysu wpływającym na standard naprawy jest jakość części zamiennych, którą określa się następującymi oznaczeniami:

  • O – oryginalne z logotypem danego koncernu samochodowego,
  • Q – produkowane przez dostawców do tzw. pierwszego montażu, tej samej jakości co oryginalne, bez logo koncernu,
  • P – o jakości podobnej do części stosowanych w montażu fabrycznym,
  • Z – czyli zamienniki, niemieszczące się w  powyższych kategoriach.

Likwidacja szkód samochodowych

Likwidacja szkody komunikacyjnej ma na celu naprawę szkód materialnych i niematerialnych, które powstają w wyniku zdarzeń w ruchu drogowego, jak również w majątku osoby poszkodowanej. Najwłaściwszą osobą do wykonania kosztorysu szkód samochodowych jest certyfikowany rzeczoznawca motoryzacyjny z dużym doświadczeniem i stażem. Podejmuje się on likwidacji szkód samochodowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Dobrym przykładem rzetelnego specjalisty przygotowującego kosztorysy szkód samochodowych jest rzeczoznawca motoryzacyjny Piotr Kubatek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz