Artykuł sponsorowany

Co polskie prawo mówi o dezynfekcji pomieszczeń po zmarłym?

Co polskie prawo mówi o dezynfekcji pomieszczeń po zmarłym?

W Polsce rynek usług związanych z czyszczeniem mieszkań po zmarłych jest stosunkowo młody – do niedawna takim sprzątaniem zajmowała się najczęściej najbliższa rodzina denata.  Niestety, w niektórych przypadkach przekracza to możliwości bliskich – konieczne jest użycie mocnych detergentów, czy nawet zrywanie podłogi. Co wtedy?

Kiedy konieczne jest profesjonalne sprzątanie?

Śmierć kogoś bliskiego sama w sobie jest przeżyciem bardzo trudnym. Kiedy następuje w szpitalu, wszystkim zajmuje się personel, jednak bardzo często, zwłaszcza w przypadku osób starszych czy samotnych zgon następuje w domu. Jeżeli nikt z rodziny nie mieszka z taką osobą, zdarza się, że zmarłego znajdują dopiero po jakimś czasie sąsiedzi, znajomi czy służby. Naturalne procesy, zachodzące w ludzkim ciele po śmierci, a w szczególności po dłuższym czasie, mogą być niebezpieczne dla osób mających w przyszłości korzystać z mieszkania – trupi jad, pałeczki tężca, choroby, na które cierpiała osoba zmarła – to wszystko stanowi zagrożenie zdrowia lub nawet życia, a zwykłe sprzątanie, czy wietrzenie zazwyczaj nie wystarcza.

Każda sytuacja jest inna – zdarzają się również przypadki sprzątania po zgonach osób, które cierpiały na zbieractwo – jest to proces bardzo czasochłonny, kiedy trzeba opróżnić całe mieszkanie. Tak samo, jeżeli krew czy nieczystości zdążyły wsiąknąć w podłogę – czasem konieczne jest zrywanie paneli czy parkietu, wykładziny, tapet ze ścian, używanie specjalistycznych środków chemicznych, czy ozonowanie.  W  takich przypadkach firmy najczęściej podejmują się zutylizowania wszystkich mebli i rzeczy należących do zmarłego – jedyne co zostawiają, to ważne dokumenty, chyba że zostanie to inaczej uzgodnione z rodziną zmarłego.

Jaki jest stosunek polskiego prawa do sprzątania po zmarłych?

Niestety, przez to, że branża ta w Polsce dopiero się rozwija, nie ma jeszcze żadnych regulacji, dotyczących zawodu osób sprzątających po zmarłych – niesie to ze sobą wiele problemów dla potencjalnych klientów. Ze względu na fakt, że nie ma szczególnych wymagań wobec takich pracowników czy firm, pojawia się wiele oszustw i nadużyć – praca jest źle wykonywana, czyszczenie niepełne, czasem nawet ogranicza się do czynności, które byłaby w stanie zrobić sama rodzina lub dowolna osoba z zewnątrz.  Warto więc przed zdecydowaniem się na konkretnego usługodawcę przejrzeć opinie na jego temat bądź sugerować się certyfikatami, czy szkoleniami, które odbyli pracownicy – np. jak certyfikat ukończenia specjalistycznego szkolenia z zakresu sprzątania miejsc po zgonach oraz dezynfekcji funeralnej, który posiada specjalista z firmy Revival z Piaseczna.

Mimo że nie funkcjonują odrębne ustawy, dotyczące konkretnie pracy osób sprzątających po zmarłych, nadal muszą się one stosować do wytycznych Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przepisów BHP. W przypadku dezynfekcji pomieszczenia po osobie zmarłej na koronawirusa konieczne jest przestrzeganie zasad postępowania uregulowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz