Artykuł sponsorowany

Co należy wiedzieć o druku 3D?

Co należy wiedzieć o druku 3D?

Drukowanie 3d stało się w ciągu ostatnich kilku lat bardzo popularne nie tylko wśród naukowców ale również i zwyczajnych osób, które mają możliwość zakupu mniejszych lub większych drukarek przeznaczonych właśnie do tego typu wydruków. Dowiedzmy się wielu ciekawych informacji na temat druku 3d, poznajmy jego możliwości oraz rodzaje. Poniżej opisujemy wszystko to, co warto wiedzieć o drukowaniu 3d. 

Historia druku 3d 

Być może nie każdy się orientuje, ale wbrew pozorom drukowanie 3d, czyli po prostu drukowanie przestrzenne nie jest jakąś niedawno (w ciągu ostatnich kilku lat) wynalezioną nowoczesną technologią. Otóż pierwszą osobą, która stoi za budową urządzeń, jakimi są drukarki 3d, a co za tym idzie i samego takiego wydruku jest Charles Hull, który w 1984 roku wynalazł, a dwa lata później opatentował tego typu technologię pod nazwą stereolitografia i założył własną firmę (3D Systems) zajmującą się produkcją drukarek 3d na szeroką skalę.

Na czym polega technologia druku 3d?

Przyjąć można, że technologia druku 3d w najprostszych słowach to po prostu stworzenie odpowiedniego modelu na komputerze oraz odwzorowaniu go przez drukarkę z tworzywa sztucznego (najczęściej plastiku). Jest to bardzo ciekawe, ponieważ druk 3d może zastępować poniekąd częściej spotykaną technologię, czyli obróbkę skrawaniem. Niestety warto zauważyć, że technologia druku 3d jest bardzo czasochłonna, ponieważ stworzenie nawet najmniejszych elementów może zająć kilkadziesiąt godzin.



Jakie rozróżniamy metody druku 3d?

Wśród technologii drukowania 3d wyróżnić możemy kilka nieco odmiennych od siebie metod takich jak:

  • Metoda FDM/FFF - Jest to metoda określana angielskim wyrażeniem Fused Deposition Modeling, w której za materiał do tworzenia modelu 3d odpowiada płynny plastik. Jest to metoda druku najczęściej spotykana w ogólnodostępnych drukarkach 3d, które możemy znaleźć na naszych półkach sklepowych.
  • Metoda SLA (Stereolitografia) - Już nieco wcześniej wspominaliśmy o tej metodzie wydruku w kwestii jej wynalezienia i opatentowania. Opisując nieco rodzaj tej technologii, warto wspomnieć, że wykorzystuje się tutaj światłoutwardzalną żywicę, na co wpływ ma działanie specjalnego lasera.
  • Metoda DLP - Jest to metoda, w której również stosuje się światłoutwardzalną żywicę (jak w przypadku metody SLA), jednak tutaj zamiast lasera na żywicę oddziałowuje projektor. 
  • Metoda MJP (PolyJet) - W tej metodzie charakterystyczną cechą jest to, że wydruk tworzy się w podobny sposób do działania tradycyjnych drukarek atramentowych, które możemy znaleźć w naszych domach. Różnicą w tych wydrukach jest oczywiście rodzaj komponentu drukarskiego, jakim jest tutaj żywica światłoutwardzalna oraz działające na nie promieniowanie UV. Żywica podczas drukowania 3d jeszcze przed utwardzeniem zostaje selektywnie natryskiwana do formy.
  • Metoda CJP - Jest to metoda, w której stosuje do wydruku sproszkowany gips wraz z lepiszczem oraz kolorowym atramentem.

Profesjonalne wydruki 3d

Jeżeli mamy w planach wydrukowanie jakiegoś elementu w postaci obiektu 3d, to warto udać się z tym do firmy Pekro-plast, której doświadczeni pracownicy wykonają dla nas między innymi wymarzony wydruk 3d.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz