Artykuł sponsorowany

Co należy uwzględnić przy projektowaniu hal produkcyjno-magazynowych?

Co należy uwzględnić przy projektowaniu hal produkcyjno-magazynowych?

Inwestorzy, którzy decydują się na budowę hal produkcyjno-magazynowych często zakupują gotowe projekty obiektów. Chociaż jest to oszczędne rozwiązanie, warto wiedzieć, że taki budynek nie będzie w pełni dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Aby budynek spełniał swoje zadania w 100 % należy go zaprojektować zera z uwzględnieniem wielu czynników. W przygotowanym artykule przybliżymy kilka z nich.

Odpowiednie miejsce

Biura projektowe, takie jak Probud.Exe, rozpoczynają swą pracę od analizy lokalizacji przyszłej hali, która ma ogromne znaczenie w codziennym działaniu przedsiębiorstwa. Nie zawsze powstają one w miejscach dobrze skomunikowanych i z dostępem do mediów, co również wpływa na wybór właściwych rozwiązań. Pole manewru architektów ogranicza ponadto wielkość działki, jej warunki geologiczne, a także sąsiadujące obiekty. Dodatkowe prace dostosowawcze (uzbrojenie, drogi etc.) obciążają inwestora, lecz są to wydatki z kategorii niezbędnych. Nieodpowiednie przygotowanie terenu może rzutować bowiem na dalsze losy firmy.

Hale zgodne z profilem działalności

Każdy rodzaj działalności wymaga spełnienia odmiennych warunków. Dlatego też przygotowany projekt hali musi być zgodny z jej przeznaczeniem, co gwarantuje funkcjonalne użytkowanie obiektu w przyszłości. Istotny aspekt stanowi bez wątpienia sama technologia produkcji. Jeśli przewidziano w hali użycie ciężkiego sprzętu, architekci biorą pod uwagę wzmocnienie podłoża. Podobnie jest w przypadku regałów magazynowych. W projekcie należy dostosować ich gabaryty, układ, a także sposób przechowywania towarów. Zapewni to ich wydajny przepływ przy optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Budowa systemów regałowych wcale nie należy do prostych, dlatego inwestor powinien dokładnie określić swe potrzeby w tym zakresie.

Przyszłość zaczyna się dziś

Inwestorzy stoją przed wyborem rodzaju konstrukcji hali, a także jej izolacji, systemu wentylacji, ogrzewania czy oświetlenia. Decyzję podejmują nie tylko ze względu na koszty, lecz także na możliwość późniejszej przebudowy obiektu. W tym aspekcie korzystne wyjście stanowią hale stalowe. Przemawia za nimi szybkość budowy i swego rodzaju lekkość konstrukcyjna. Zawarte w projekcie odpowiednio dobrane ramy stalowe oraz fundamenty budynku, umożliwiają bezproblemowe zwiększenie jego rozmiarów. Co najważniejsze, rozbudowa nie obciąża dodatkowo obiektu już istniejącego. Dzięki temu w miarę rozwoju firmy, właściciel nie będzie musiał szukać nowej lokalizacji.

Równie często spotyka się hale o konstrukcji mieszanej, zwane zamienne hybrydowymi. Zakładają one połączenie elementów stalowych z żelbetonowymi. Są one szczególnie użyteczne w przypadku obiektów, których profil działalności wymaga podwyższonych standardów ochrony przeciwpożarowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz