Artykuł sponsorowany

Co musisz wiedzieć o holowaniu ciężarówek?

Co musisz wiedzieć o holowaniu ciężarówek?

Nie ulega wątpliwości, że holowanie aut nie należy do łatwych zadań. Poziom trudności wzrasta wraz z ich gabarytami, dlatego w przypadku pojazdów ciężarowych stanowi duże wyzwanie. Nie zważając na to, czy zostały one ,,uziemione’’ z powodu kolizji czy nagłej awarii, proces holowania zawsze należy powierzyć fachowcom dysponujących odpowiednim sprzętem i umiejętnościami. Pracownicy pomocy drogowej, bo o nich tu mowa, wyciągają zatem kierowców z tarapatów, nie narażając ich na zbędny stres.

Główne zasady holowania ciężarówek

Osoby niezaznajomione z tematem posiadają mylne przekonanie, iż pojazdy ciężarowe holuje się za pomocą maszyn o zbliżonej specyfikacji technicznej. Niesprawne ciężarówki wymagają zaś tzw. holowników posiadających takie rozwiązania sprzętowe jak podnośniki hydrauliczne, wyciągarki bądź wciągarki linowe. Będąc w standardzie technicznego wyposażenia umożliwiają sprawne i szybkie postawienie do pionu przewróconych pojazdów. Nie ma również większej różnicy, czy auto wylądowało w rowie, czy leży na boku na środku jezdni. Sprzęt w połączeniu z umiejętnościami osób go obsługujących da sobie radę w każdej sytuacji, przygotowując ciężarówkę do dalszego transportu. Tym samym należy uznać go za wręcz wybawiciela pechowych kierowców.

Według specjalistów z cenionej firmy Hol-Trans FHU Michał Pieniążek, konkretny sposób holowania pojazdu ciężarowego zależy w przeważającym stopniu od jego modelu. Nie istnieją bowiem uniwersalne punkty mocowania urządzenia holowniczego, dlatego zawsze należy ich szukać w instrukcji producenta maszyny. Jest ona ważna również ze względu na zawarte w niej dane na temat maksymalnych obciążeń ciężarówki. Ignorowanie tych informacji może zaś skutkować poważnym uszkodzeniem ramy. Na tym przydatność instrukcji jeszcze się nie kończy. Wskazuje ona ponadto układy ciężarówki, które trzeba rozłączyć lub podłączyć dla bezpiecznego holowania. Tym samym odpowiednie zadbanie o hydraulikę czy elementy elektryczne pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Holowanie zgodnie z prawem

Nie sposób ominąć faktu, że holowanie ciężarówek wymaga wykorzystania połączenia sztywnego, które odznacza się znacznie większą wytrzymałością niż połączenie giętkie, jakie to znamy z ,,osobówek’’. Cały proces musi zaś przebiegać według licznych przepisów, mających na celu ochronę wszystkich uczestników ruchu. Warto nadmienić, iż jeśli auto posiadało naczepę, należy holować ją zawsze osobno.

Istotną kwestię stanowi, bez dwóch zdań, sprawny układ kierowniczy holowanego pojazdu. Koniecznością jest też co najmniej jeden poprawnie funkcjonujący układ hamulców.  Niespełnienie tych warunków oznacza, że nie obędzie się bez lawety, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Zapisy Kodeksy Drogowego zakazują stosowania przez holowane auto świateł awaryjnych, a to ze względu na to, iż inni kierowcy nie są wówczas informowani o manewrach. Odpowiednią widoczność na drodze ma zrekompensować umieszczony na tyle holowanej ciężarówki trójkąt odblaskowy. W przypadku złej widoczności przydadzą się zdecydowanie światła pozycyjne. Służące do oświetlania jezdni światła mijania z racji niewielkiej odległości od holownika nie zdadzą się na wiele.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz