Artykuł sponsorowany

Co można zrobić ze skremowanymi prochami zmarłego?

Co można zrobić ze skremowanymi prochami zmarłego?

Kremacja zwłok staje się w Polsce coraz bardziej rozpowszechniona. Wiele wskazuje na to, że może stać się ona dominującą formą pochówku. W wielu miastach zaczyna bowiem powoli brakować miejsc na cmentarzach. Co zatem dzieje się ze skremowanymi prochami zmarłego? Czy urny z prochami mogą być pochowane tylko na cmentarzu? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Formalności związane z kremacją zwłok

Przygotowania do kremacji zwłok mogą rozpocząć się dopiero, gdy bliscy zmarłego skompletują wymagane do tego celu dokumenty. Należą do nich karta zgonu, akt zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz zezwolenie na kremację. Takie zezwolenie powinno być opatrzone podpisem osoby zmarłej, która jeszcze za życia w akcie woli wyraziła na nią zgodę lub przez uprawnioną do tego osobę.

Najczęściej stosowaną praktyką jest powierzenie wszelkich formalności związanych z kremacją zakładowi pogrzebowemu, jak np. Anioł - Kompleksowe Usługi Pogrzebowe w Sopocie. Wówczas żałobnicy mogą liczyć na wsparcie wykwalifikowanego personelu, który przejmuje na siebie niemal wszystkie obowiązki organizacyjne.

Kremacja zwłok a obowiązujące przepisy

Za kremacją zwłok przemawiają zarówno względy ekonomiczne, jak i ekologiczne. Na cmentarzach zaczyna brakować miejsc, a rozkładające się ciała mogą mieć także niekorzystny wpływ na środowisko. Spopielone zwłoki nie stanowią takiego zagrożenia dla przyrody. Po kremacji ciała prochy umieszczane są w specjalnym woreczku, który następnie jest wkładany do urny.

Zgodnie z obowiązującym prawem urna z prochami powinna zostać pochowana w miejscach do tego przeznaczonych, czyli w grobie ziemnym, grobie murowanym lub kolumbariach. Podobne stanowisko ma w tej kwestii Kościół katolicki. Według jego zaleceń prochy powinny znaleźć się w miejscu świętym, czyli na cmentarzu lub terenie specjalnie do tego przeznaczonym przez władze kościelne.

Czego nie należy robić ze spopielonym ciałem zmarłego?

W wielu krajach europejskich kremacja stała się dominującą formą pochówku. Prawo niektórych państw zezwala na to, aby prochy były oddawane członkom rodziny, która samodzielnie decyduje o ich dalszym losie. Krewni mogą rozsypać je niemal w dowolnym miejscu lub przechowywać w domu. Bardzo częstą praktyką jest także rozsypywanie prochów zmarłego w morzu lub oceanie.

W Polsce jednak prawo nie pozwala na rozsypywanie prochów w dowolnie wybranym miejscu. Spopielone zwłoki nie mogą być zatem pozostawione rodzinie czy rozrzucone w ogrodzie. Nie można także wykonywać z nich upamiętniających przedmiotów, np. biżuterii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz