Artykuł sponsorowany

Co można sprzedać do skupu złomu?

Co można sprzedać do skupu złomu?

Po remoncie lub przeprowadzce masz sporo niepotrzebnego, starego sprzętu i nie wiesz do końca, co z nim zrobić? Z pewnością wiesz, że część z tych materiałów nadaje się do ponownego przetworzenia. W tym artykule dowiedz się, co możesz oddać na skup złomu i metali kolorowych i dlaczego warto to zrobić - zarówno dla siebie, jak i dla planety.

Czym jest skup złomu?

Skup złomu i metali kolorowych (czyli niezależnych metali innych niż żelazo oraz stopów metali niezawierających żelaza, takich jak cynk, ołów i aluminium) jest miejscem, gdzie można oddać różnego rodzaju metalowe odpady. Najczęściej skupy sortują kupione metale i złom, po czym poddają je procesom obróbki i odzyskiwania surowców wtórnych.

Firmy recyklingowe i skupy złomu i metali, takie jak Flor-Met, mają na celu dalsze wykorzystanie odpadów. I tak na przykład recykling aluminium jest ważny, ponieważ aluminiowe puszki wykorzystuje niemal każda firma naszych ulubionych napojów gazowanych i każdy większy browar. Większość tych puszek jest wykorzystywana ponownie i tym samym tworzy zamknięty obieg produkcyjny. Taki recykling, po zutylizowaniu części niepotrzebnych materiałów, jest zatem niezwykle ważny dla środowiska.

Co można sprzedać do skupu złomu?

  • materiały pozostałe po budowie i pracach remontowych, jak zużyte klamki i inne metalowe części mebli lub stare, zniszczone grzejniki,
  • pozostałości po budowie mostów, domów, mieszkań i rur,
  • wszelkie żeliwo i miedź znajdująca się np. w pralkach, suszarkach i innych przedmiotach gospodarstwa domowego,
  • aluminium, czyli puszki i stare felgi,
  • stare akumulatory i zużyte kable elektryczne,
  • brąz, mosiądz i ołów,
Złom srebrny, złoty i platynowy pochodzące ze styków elektrycznych i układów scalonych, oraz cynę w częściach samochodowych.

Niektóre firmy recyklingowe, jak Flor-Met, oprócz skupu złomu żeliwnego i metali kolorowych, prowadzą także skup surowców wtórnych i przyjmują makulaturę. Oddając swoje stare, niepotrzebne książki, gazety czy ulotki nie tylko pozbywamy się problemu i zarabiamy dodatkowe pieniądze, ale także dbamy o środowisko, bowiem materiały te podlegają segregacji i przerabianiu na zupełnie nowy surowiec.

Ekologiczne rozwiązania

Przerabianie złomu i odzyskiwanie metali są jednym z powodów, dla których powinniśmy, zamiast wyrzucać puszki, gazety czy metalowe odpady, dostarczać je do profesjonalnych skupów, gdzie mogą być utylizowane i przerabiane. Ponadto, do przetwarzania złomu zużywa się mniej energii niż jest potrzebne do wytworzenia tego samego materiału od nowa. Innym powodem jest naturalnie chęć dodatkowego zarobku i pozbycia się nadmiaru niepotrzebnych pozostałości po remontach lub przeprowadzkach. Proces recyklingu odpadów metalowych ma ogromny wpływ na środowisko wokół nas, dlatego powinniśmy traktować go równie poważnie, co segregację domowych, codziennych śmieci.

 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz