Artykuł sponsorowany

Co można spawać metodą TIG w osłonie argonu?

Co można spawać metodą TIG w osłonie argonu?

Spośród wielu metod spawania, jednym z najchętniej wybieranych sposobów łączenia elementów z różnych materiałów jest spawanie TIG w osłonie argonu. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporych umiejętności operatora, który może jednak wykonać estetyczne i niezwykle wytrzymałe spoiny. Elementy z jakich konkretnie materiałów można z powodzeniem spawać metodą TIG w osłonie argonu?

Czym wyróżnia się spawanie TIG?

Nierzadko klienci chcący uzyskać trwałe połączenie poszczególnych wyrobów decydują się na zastosowanie spawania metodą TIG. Wpływ na to ma przede wszystkim czystość dokonanych łączeń. Czysty łuk spawalniczy zapewnia wysoką jakość spoin, które najczęściej nie wymagają dodatkowej obróbki i wykończenia. Ich estetyczny wygląd to podstawowa zaleta spawania metodą TIG, które wymaga sporych umiejętności. Posiadają je fachowcy z firmy Timrex, którzy od wielu zajmują się również obróbką skrawaniem i nie tylko.

Zastosowanie spawania TIG jest dość szerokie. W ten sposób łączyć można nawet cienkie blachy, których grubość sięga niewiele ponad 0,5 mm. Rozwiązanie to sprawdza się także przy większości metali i stopów. Należy jednak pamiętać, że wysoka jakość uzyskanej spoiny przekłada się na szybkość realizacji prac. Spawanie TIG jest bowiem dość czasochłonne, dlatego nie poleca się go przy zleceniach, w których krótki okres ukończenia połączeń jest priorytetem klienta. Spawanie TIG to metoda wykorzystująca osłonę w postaci gazu ochronnego. Jest nim najczęściej argon. Co daje zastosowanie takiego gazu?

Kiedy można stosować spawanie metodą TIG w osłonie argonu?

Wspomniany argon użyty jako gaz ochronny przy spawaniu TIG wpływa na zabezpieczenie spoiny na wypadek utlenienia. Jest zatem ważnym elementem w procesie łączenia detali z użyciem tej metody. Wykorzystuje się ją przy spawaniu rozmaitych stopów. Najczęściej są to stopy: niklu, tytanu, magnezu czy aluminium. Spawanie TIG ma również zastosowanie przy łączeniu stali specjalnych i wysokostopowych. Metoda ta sprawdzi się też przy elementach z mosiądzu i miedzi.

Spawanie metodą TIG w osłonie argonu sprawdza się w wielu branżach. Przede wszystkim daje możliwość przygotowania elementów będących ważną częścią instalacji, np. rur. Ze względu na czystość spoiny i jej wysoką jakość, spawanie TIG jest też sposobem używanym do produkcji rozmaitych wyrobów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym i spożywczym. Korzysta z niego również branża motoryzacyjna. Nie jest to jednak metoda spawania, która należy do najprostszych sposobów łączenia wyrobów metalowych i nie tylko. Z tego względu realizację zleceń w tym zakresie należy powierzyć firmie zatrudniającej doświadczonych spawaczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz