Artykuł sponsorowany

Co jaki czas należy przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Co jaki czas należy przeprowadzać okresowe szkolenia BHP?

Obowiązek nałożony na pracodawców, dotyczący szkoleń BHP jest uregulowana przez art. 2372 – 2375 i dotyczy wszystkich zakładów pracy, bez względu na ich rodzaj. Niezależnie od branży, terminy cyklicznych szkoleń są różne i mają związek ze stopniem zagrożenia zdrowia lub życia na danym stanowisku. W artykule wyjaśniamy podstawowe informacje na temat okresowych szkoleń BHP, ich wymaganej częstotliwości oraz formy przeprowadzania.

Jaka jest rola okresowych szkoleń BHP?

Celem szkoleń BHP organizowanych przez pracodawcę jest aktualizacja i ugruntowanie wiadomości, umiejętności pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz zaznajomienie ich z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Dotyczy miejsca oraz zagrożeń na danym stanowisku pracy. 

Jak wyjaśnia ekspert z firmy Safety BHP i PPOŻ Daniel Kańduła na szkoleniu poruszane są kwestie związane z przygotowywaniem stanowiska pracy, stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej, unikania sytuacji potencjalnie niebezpiecznych oraz postępowania w przypadku ewentualnego zagrożenia. Obowiązek uczestnictwa w szkoleniu mają wszyscy zatrudnieni, w tym także pracodawcy. Jedyną możliwością zwolnienia z takiego kursu jest wcześniejsze jego ukończenie w innej firmie, na tym samym stanowisku (o identycznych zagrożeniach) oraz było aktualne.

Co ile lat trzeba zrobić okresowe szkolenie z BHP?

Jak sama nazwa wskazuje, cykliczne szkolenia BHP muszą być powtarzane co pewien okres czasu, który zależy od kwalifikacji pracownika do grupy zawodowej. Zgodnie z obowiązującym prawem, okresowe szkolenia BHP należy wykonywać:

  • co 1 rok: pracownicy na stanowiskach robotniczych wykonujących prace szczególnie niebezpieczne;
  • co 3 lata: pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych;
  • co 5 lat: pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji;
  • co 5 lat: pracownicy służb bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby;
  • co 5 lat: pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści;
  • co 6 lat: dotyczy stanowisk administracyjno-biurowych.

Przy czym, pierwsze szkolenie okresowe należy zorganizować nowo przyjętemu pracownikowi w ciągu maksymalnie 12 miesięcy od daty zatrudnienia. Wyjątek stanowi kadra kierownicza oraz osoby otwierające własną firmę – w ich przypadku okres ten wynosi tylko 6 miesięcy.

Cykliczne szkolenia BHP – stacjonarnie czy online?

Jeszcze do niedawna cykliczne szkolenia okresowe BHP odbywały się niemal wyłącznie w miejscu wykonywania pracy. Wiązało się to niestety z wieloma niedogodnościami dla przedsiębiorców. Musieli oni bowiem zorganizować miejsce takiego spotkania, a następnie wraz ze szkoleniowcem – przeprowadzić odpowiedni egzamin. Co więcej, szkolenia w takiej formie zwykle pochłaniały wiele czasu. Pracownicy nie wykonywali wówczas swoich obowiązków, co naturalnie skutkowało stratami dla pracodawców.

Na szczęście czasy się zmieniły, a obecnie nowoczesne technologie znacznie ułatwiają skuteczne prowadzenie biznesu. Dziś okresowe szkolenia BHP można przeprowadzić także w trybie online dedykowane dla grup:

  • pracodawców i innych osób kierujących pracownikami;
  • pracowników inżynieryjno-technicznych;
  • pracowników administracyjno-biurowych.

Korzyści? Przede wszystkim oszczędność czasu i możliwość elastycznego dostosowania terminu i miejsca kursu do każdego pracownika. Również cena za szkolenie w trybie e-learningowym jest o wiele niższa niż w przypadku tradycyjnego szkolenia. Nie ma tu bowiem potrzeby zatrudniania szkoleniowca czy opłaty za jego dojazd do siedziby firmy.

Szczególną uwagę przyciąga nowoczesna technologia szkoleń VR, których żaden uczestnik nie zapomni. Jeśli pracodawca szuka efektywnych, nowoczesnych i skutecznych narzędzi szkoleniowych, to właśnie VR są najlepszym i najkorzystniejszym rozwiązaniem. Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości, to szkolenia zbliżone do ćwiczeń praktycznych, osadzone w prawdziwych realiach zagrożenia, w których pracownik musi wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Dlaczego warto wykorzystać VR w szkoleniach?

  • 4x szybsza nauka;
  • pracownicy są bardziej skupieni;
  • pracownicy są bardziej pewni siebie we wdrażaniu nowej wiedzy;
    w praktyce;
  • powtarzalność - zawsze ten sam poziom merytoryczny szkolenia;
  • 3.75x bardziej zaangażowani pracownicy podczas szkolenia;
  • mierzalność - dokładnie wiesz, jakie postępy robią uczestnicy kursu.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz