Artykuł sponsorowany

Cięcie wodą – zastosowanie obróbki CNC w praktyce

Cięcie wodą – zastosowanie obróbki CNC w praktyce

Obrabiarka CNC to narzędzie przemysłowe, które wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem do cięcia różnych materiałów. Sprawdźmy, na czym polega ten proces i jakie korzyści niesie za sobą cięcie precyzyjnym strumieniem wodnym pod wysokim ciśnieniem.

Cięcie wodą – jak to wygląda w praktyce?

Program komputerowy jest dostosowywany do poziomu ciśnienia strumieni wodnych, a następnie programowany za pomocą specjalnego języka obróbki CNC, znanego jako G-code. Kod kontroluje wszystkie cechy procesu, takie jak prędkość posuwu, koordynacja, lokalizacja, prędkość, położenie i prędkość, dając w ten sposób dokładny wynik z tolerancjami do 0,005.

Pierwszym etapem prac jest stworzenie rysunku technicznego 3D. Technik wprowadza podstawowe parametry cięcia, takie jak rodzaj materiału, grubość i żądane wykończenie krawędzi. Po wprowadzeniu do programu niezbędnych danych i informacji, następuje weryfikacja parametrów technicznych i proces zostaje zapoczątkowany.

Cięcie wodne CNC – metody

Cięcie wodą może przybierać dwie formy – czystą oraz ścierną. Najbardziej podstawowym typem obróbki jest technologia Waterjet wykorzystująca czysty strumień wody. Do cięcia materiałów wykorzystywane są tylko strumienie wody pod wysokim ciśnieniem. Cięcie czystą wodą jest formą cięcia na zimno, co oznacza, że ​​nie ma ryzyka uszkodzenia materiału pod wpływem ciepła. Czyste cięcie, oferowane przez Szklo-Bud, jest idealne do cięcia większości rodzajów materiałów niemetalowych, takich jak guma, tworzywa sztuczne, pianka i wiele innych materiałów.

W obróbce strumieniowo-ściernej wykorzystywany jest strumień wody pod wysokim ciśnieniem oraz cząstki ścierne do cięcia materiałów. Ścierne strumienie wody mogą ciąć prawie każdy materiał, w tym ceramikę, kompozyty, szkło, kamienie, grube tworzywa sztuczne i metale. Dodanie ścierniwa do procesu strumienia wody zwiększa precyzję i prędkość.

Zalety obróbki CNC

Cięcie z wykorzystaniem strumienia wody niesie za sobą wiele korzyści. Zdecydowanie największą zaletą jest wyeliminowanie ryzyka ludzkiego błędu. Korzystając z zaprogramowanego komputera, jedynym miejscem na błąd w procesie cięcia jest awaria maszyny lub błąd wprowadzania danych. Warto przy tym zaznaczyć, że cięcie CNC jest bardziej precyzyjne niż obróbka ręczna ze względu na dokładne kodowanie. Proces wycinania można powtarzać w kółko dokładnie w ten sam sposób, co jest szczególnie przydatne w przypadku produkcji masowej. Co więcej, proces obróbki CNC może tworzyć złożone trójwymiarowe kształty, których stworzenie byłoby prawie niemożliwe w przypadku ręcznej obróbki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz