Artykuł sponsorowany

Chłodziwa do obróbki skrawaniem – co powinieneś o nich wiedzieć?

Chłodziwa do obróbki skrawaniem – co powinieneś o nich wiedzieć?

W czasie wykonywania obróbki skrawaniem temperatura w miejscu styku narzędzia skrawającego z powierzchnią obrabianego przedmiotu jest bardzo wysoka. Podwyższona temperatura, wygenerowana przez siłę tarcia, ma niekorzystny wpływ na przebieg procesu obróbki skrawaniem, trwałość narzędzia oraz jakość wykańczanej powierzchni. Skutecznym sposobem redukcji emisji ciepła jest zastosowanie specjalnych cieczy chłodząco-smarujących zwanych inaczej chłodziwami. 

Wysoka temperatura w strefie skrawania – przyczyny

Ciepło emitowane w strefie skrawania nie tylko wpływa na trwałość narzędzia, ale i precyzję pomiarową obrabianego przedmiotu i chropowatość jego powierzchni. Najważniejszymi czynnikami determinującymi wyższą temperaturę w miejscu styku narzędzia z obrabianą powierzchnią są: prędkość skrawania, rodzaj materiału poddawanego obróbce, typ i geometria narzędzia skrawającego, głębokość skrawania, prędkość posuwu oraz chłodziwo. Warto przy tym zaznaczyć, że chłodziwo nigdy nie będzie w stanie odprowadzić całego ciepła ze strefy skrawania, dlatego tak istotna jest kontrola pozostałych parametrów procesu skrawania.

Czym są chłodziwa?

Chłodziwem to potoczne określenie wszystkich cieczy chłodząco-smarujących stosowanych w obrabiarkach. Dobrej jakości ciecz obróbkowa powinna spełniać szereg wymogów m.in. efektywnie przejmować i odprowadzać ciepło, zmniejszać tarcie przy wysokich temperaturach i dużych naciskach jednostkowych, wspomagać odprowadzanie wiórów ze strefy skrawania oraz chronić wyrób przed korodowaniem.

Chłodziwa dzielą się na trzy podstawowe typy:

  • Ciecze olejowe

Oleje mineralne bez dodatków są stosowane przede wszystkim przy obróbce ręcznej (cechują się słabymi właściwościami smarnymi w podwyższonych temperaturach i przy dużych naciskach). Z kolei oleje roślinne i tłuszcze ciekłe wymagają częstej wymiany.

Wysokiej jakości oleje mineralne polarne i EP z dodatkami, dostępne w ofercie Cewar Sp. z o.o., pozwalają  uzyskać warstwę smarną redukującą siły tarcia nawet przy dużych obciążeniach. Chłodziwa olejowe sprawdzą się najlepiej do obróbki materiałów trudnoskrawalnych i przy wysokich prędkościach skrawania.

  • Ciecze obróbkowe wodne

Ciecze wodorozcieńczalne z niewielką domieszką olejów emulsyjnych intensywnie nawilżają obrabianą powierzchnię i efektywnie przejmować emitowane ciepło. Tego rodzaju ciecze sprawdzą się m.in. przy szlifowaniu.

  • Ciecze obróbkowe emulsyjne
Od pewnego czasu największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się chłodziwa emulsyjne, czyli mieszaniny wody i oleju emulgacyjnego. Produkty łączą w sobie zalety cieczy wodnych i olejowych, co sprawia, że mogą być uznane za najbardziej uniwersalny typ chłodziw.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz