Artykuł sponsorowany

Chcesz założyć spółkę z o.o.? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Chcesz założyć spółkę z o.o.? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Jeśli planujemy założyć spółkę, musimy poznać wiele zasad na temat jej prowadzenia oraz cech, które ją charakteryzują. Jednym z najczęściej wybieranych typów spółek jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co trzeba wiedzieć na jej temat, zanim zdecydujemy się na taką formę prowadzenia działalności? Sprawdź, na czym to wszystko polega. Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Zanim założysz spółkę

Jeśli planujemy założenie spółki z o.o., najpierw musimy poznać najważniejsze, charakterystyczne cechy takich spółek. Po pierwsze – spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć zarówno jedna, jak i więcej osób fizycznych, ale o założenie takiej spółki mogą też się starać podmioty prawne i spółki handlowe. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą również mamy możliwość przekształcenia jej w spółkę z o.o. Jedyną sytuacją, w której nie możemy założyć spółki, jest ta, w której naszym wspólnikiem miałaby stać się osoba, która także prowadzi jednoosobową spółkę z o.o.

Cele założenia spółki

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć miejsce w dowolnym celu. Nie musi to być działalność komercyjna – taka spółka może działać też w celach społecznych, czyli jako działalność non-profit. Bardzo ważne jest jednak, żeby w momencie zakładania spółki dokładnie sprecyzować cel jej założenia i prowadzenia. Warto też wiedzieć, że nie każdą działalność można prowadzić w ramach spółki z o.o. Wykluczona jest działalność ubezpieczeniowa, bankowa, sportowa, a także radiofoniczna i telewizyjna.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędna jest stosowna umowa. W jej sporządzeniu powinien pomagać nam doświadczony radca prawny – taki jak właściciel kancelarii Geran Kancelaria radcy prawnego Gerard Madejski. To ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego, handlowego oraz cywilnego, który ma duże doświadczenie w dziedzinie zakładania spółek. Na podstawie umowy spółki z o.o. ubiegamy się o wpis do KRS i powołanie zarządu i rady nadzorczej – następuje to po wniesieniu kapitału początkowego. Przepisy nie określają precyzyjnie, ile, w przypadku spółek z o.o., ten kapitał powinien wynosić. Jednak minimalna jego wielkość to 5 tys. zł. Informację o wysokości kapitału początkowego zawieramy w umowie. Jeśli mamy taką możliwość, lepiej będzie zdecydować się na prowadzenie spółki z o.o. niż jednoosobowej działalności gospodarczej – działalność w ramach takiej spółki oznacza większe bezpieczeństwo.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz