Artykuł sponsorowany

Charakterystyka wanien chłodzących

Charakterystyka wanien chłodzących

Termoplastyczne tworzywa sztuczne, takie jak polichlorek winylu, polipropylen, polietylen, poliuretan, poliwęglan, itp.;  to materiały powszechnie wykorzystywane do produkcji rur wodociągowych, rynien oraz wielu innych produktów.  Linia produkcyjna do rur składa się z wielu urządzeń, między innych wanien chłodzących. Czym są te urządzenia, jak wygląda ich praca oraz czemu ich zastosowanie jest tak istotne dla całego procesu produkcji – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Czym jest wanna chłodząca próżniowa i jak działa?

Wbrew swej nazwie wanna chłodząca próżniowa nie przypomina wanien znajdujących się w łazienkach. Jest to urządzenie mechaniczne o kształcie długiej, kilkumetrowej rury osadzone na metalowej ramie, na której znajduje się również aparatura sterująca maszyną. Wewnątrz wanny znajdują się przewody doprowadzające wodę – każdy na całej swej długości wyposażony jest w specjalne, rozmieszczone w regularnych odstępach dysze, przez które pod wysokim ciśnieniem wydobywa się ciecz. Zasada działania wanny chłodzącej próżniowej jest bardzo prosta. Po wstępnym schłodzeniu oraz ukształtowaniu w kalibratorze rura z tworzywa sztucznego zostaje wprowadzona do wanny, gdzie w kontakcie z wodą pod wysokim ciśnieniem i o odpowiedniej temperaturze zostaje schłodzona, jej struktura ulega stabilizacji, co pozwala na jej dalszą obróbkę, np. cięcie, kielichowanie, numerowanie etc.

Charakterystyka wanny chłodzącej próżniowej

-Część mechaniczna urządzenia wykonana jest ze stali – mówi specjalista firmy Pol-Service - Te elementy, która mają bezpośredni kontakt z wodą wykonuje się ze stali nierdzewnej, aby zapobiegać zużyciu korozyjnemu. Podobnie korpus urządzenia wykonany został ze spawanych profili stalowych, zabezpieczonych przed działaniem czynników powodujących korozję.

Do ramy mocowane są poszczególne podzespoły urządzenia, odpowiedzialne za tłoczenie wody, podtrzymywanie ciśnienia oraz sterowanie i kontrolę nad procesem chłodzenia. Na rynku dostępne są modele o różnych wymiarach oraz parametrach technicznych. Długość wanny waha się średnio od 3 do 6 metrów, zakres średnic rur, które mogą zostać poddane chłodzeniu to od 16 do nawet 1200 milimetrów, zaś ilość wody wprowadzonej w obieg urządzenia wahać się może – w zależności od wymiarów oraz mocy urządzenia – od 20 do niemal 600 dm3/min.

Dlaczego stosuje się wanny chłodząco - próżniowe?

Zastosowanie wanien chłodzących próżniowych pozwala w znaczący sposób ułatwić produkcję. Przez zastosowanie komór podciśnieniowych ( próżniowych) można o wiele łatwiej rozpocząć proces produkcyjny  minimalizując straty materiałowe. W takich wannach niezbędne jest wykorzystanie kalibratorów przystosowanych do pracy w podciśnieniu. Regulując stopniem podciśnienia , ilością wody chłodzącej i jej temperaturą wpływamy na jakość produkowanego detalu. Wprowadzenie komór podciśnieniowych w wannach próżniowych znacznie przyśpieszyło proces produkcyjny, ułatwiło obsługę operatorom, a także znacznie poprawiło jakość produkcji. Dzisiaj każda linia technologiczna do produkcji profili zamkniętych ma w swoim zestawieniu takie urządzenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz