Artykuł sponsorowany

Charakterystyka taśm dwustronnych

Charakterystyka taśm dwustronnych

Dwustronne taśmy klejące to obecnie szeroka gama produktów, których zastosowanie w trwałym łączeniu komponentów stale się zwiększa. Sprawdzają się zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego, m.in. w zakładach przemysłowych czy branży budowlanej. Warto wiedzieć jednak, jakie są jej rodzaje i czym się charakteryzują, aby w pełni wykorzystać potencjał dwustronnej taśmy klejącej.

Rodzaje taśm dwustronnych

Zasadniczo taśmy dwustronne dzieli się na poszczególne rodzaje, biorąc pod uwagę ich nośnik oraz rodzaj zastosowanego kleju. Taśmy te składają się z nośnika, który pokryty jest z obu stron specjalnym łącznikiem oraz przylegającym do niego klejem. Całość pokryta jest osłonką, która zdejmowana jest podczas przyklejania taśmy. Do najpopularniejszych rodzajów taśmy dwustronnej należą:

  • taśma piankowa – doskonała do montażu, ponieważ maskuje nierówności powierzchni, tłumi drgania i stanowi amortyzację dla aplikowanego elementu,
  • taśma papierowa – bardzo łatwa w docięciu, służy do dokładnego dopasowania dwóch sklejanych elementów,
  • taśma foliowa – wykorzystywana tam, gdzie potrzebna jest zwiększona wytrzymałość łączenia między elementami,
  • taśma tkaninowa – doskonała do chropowatych powierzchni i odporna na zrywanie dzięki wtopionej siatce z tkaniny.

 

Dodatkowo taśmy dwustronne podzielić można ze względu na zastosowany klej. Na rynku dostępne są taśmy z klejem akrylowym, silikonowym oraz kauczukowym, co pozwala na znalezienie taśmy spełniającej wszystkie wymagania montażowe. To od kleju zależy jakość i trwałość łączenia.

Zalety i zastosowanie taśm dwustronnych

Taśmy dwustronne mają wiele zalet. Łączenie nią elementów jest o wiele trwalsze niż ma to miejsce w przypadku łączenia punktowego. Tym samym redukują masę sklejanych elementów i zapewniają równomierny rozkład naprężeń. Samo łączenie jest szczelne, odporne na warunki środowiskowe, wilgoć czy promieniowanie UV. Ponadto wybór taśm dwustronnych jest bardzo bogaty, co potwierdza m.in. oferta firmy Bernaś Innowacyjne Technologie dla Przemysłu. Każda z dostępnych taśm opatrzona jest symbolem, który odpowiada indywidualnym właściwościom taśmy, jej temperaturze pracy czy rodzaju tworzyw, jakie można z jej pomocą zespolić.


Zastosowanie taśm dwustronnych również jest szerokie, ponieważ są to produkty bardzo uniwersalne. Za ich pomocą można łączyć elementy lekkie i ciężkie, nawet o chropowatej lub nierównej powierzchni. Trwale łączą takie materiały jak tworzywa sztuczne, metal, ceramika, szkło, drewno, papier czy tekstylia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz