Artykuł sponsorowany

Charakterystyka procesu termostatowania formy

Charakterystyka procesu termostatowania formy

Termostatowanie to proces decydujący o efektywności form wtryskowych, czyli elementów kluczowych dla formowania wtryskowego. Formowanie należy do najpopularniejszych technik obróbki tworzyw sztucznych i polega na uzyskiwaniu wyprasek w wyniku wtryskiwania i zastygania uplastycznionego tworzywa w specjalnie przygotowanej formie. Do czego służy termostatowanie formy wtryskowej i jakie ma znaczenie dla całego procesu?

Na czym polega termostatowanie form wtryskowych?

Temperatura to jeden z ważniejszych czynników w procesie formowania wtryskowego, gdzie ogrzane tworzywo sztuczne jest następnie chłodzone w formie wtryskowej. Proces ten decyduje o jakości uzyskanych wyprasek, czyli kształtek.

  Zbyt duża różnica pomiędzy wtryskiwanym tworzywem a formą może bowiem obniżać jakość uzyskiwanych wyprasek doprowadzając np. do niecałkowitego wypełnienia gniazda i powstawania deformacji. – Tłumaczy ekspert z firmy R&S Święcińscy produkującej formy wtryskowe. - Z tego powodu tak ważne jest termostatowanie form, czyli regulacja ich temperatury umożliwiająca równomierne chłodzenie kształtki w każdym obszarze i w całej jej objętości. W tym celu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane układy termostatujące. Dobry układ chłodzący powinien zapewniać temperaturę dostosowaną do objętości i kształtu formy w każdym jej obszarze, dlatego też nieraz stosuje się rozdzielenie systemów w przypadku obszarów różniących się między sobą pojemnością cieplną i objętością wtryskiwanego tworzywa. Dzięki temu każda z części wypraski chłodzona jest w sposób równomierny i pozwalający na uniknięcie naprężeń prowadzących do deformacji uzyskiwanych kształtek. Tak uzyskiwane wypraski posiadają optymalne właściwości fizyczne, a cały proces wtryskiwania przebiega efektywniej.

Metody termostatowania form wtryskowych

Stabilizacja temperatury form wtryskowych możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnych obiegów medium chłodzącego, m. in. wody, oleju silikonowego lub syntetycznego. Medium, które krąży w odpowiednio zaprojektowanych kanałach w formie wtryskowej, to jest nagrzewane lub chłodzone, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Istnieją przy tym różne metody termostatowania:

  • Termostatowanie z temperaturą stałą – w tym przypadku mamy do czynienia z prostszym układem chłodzenia, gdzie kanały chłodzące o stałej temperaturze przez cały proces wtrysku odbierają ciepło z formy i doprowadzają do zastygnięcia tworzywa.
  • Termostatowanie z temperaturą zmienną  - zmiennotemperaturowe systemy nie posiadają stałej temperatury pracy, a opierają się na jej dynamicznych zmianach wraz z postępem przebiegu wtrysku. W tym wariancie forma jest uprzednio ogrzewana, a dopiero po wtrysku następuje jej stopniowe schładzanie. Do zalet tego rozwiązania należy precyzyjne wypełnienie gniazda i redukcja wad produkowanych kształtek.

Odpowiednio dobrany system termostatowania formy wtryskowej pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów i pożądanych właściwości kształtek.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz