Artykuł sponsorowany

Charakterystyka narzędzi diamentowych

Charakterystyka narzędzi diamentowych

Na rynku, oprócz tradycyjnych narzędzi, możemy znaleźć tak zwane narzędzia diamentowe, charakteryzujące się większą precyzją obróbki oraz dłuższą żywotnością. Twardsze niż tradycyjne, wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki skrawaniem, wiercenia oraz obróbki ściernej. Aby jednak należycie służyły nam przez długie lata, należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Dowiedz się, jak?   

Czym charakteryzują się narzędzia diamentowe i jak się z nimi obchodzić? Czy należy o nie szczególnie dbać? Podpowie nasz krótki przewodnik.

Diamentowe, czyli jakie?

Narzędzia diamentowe to narzędzia, wykonane z syntetycznie otrzymanych diamentów lub tych, które nie nadają się do wykorzystania w przemyśle jubilerskim. Mieszane są one ze stopami metali; żelazem, kobaltem, niklem oraz brązem. Warstwa diamentowa, pokrywająca węglikową podstawę sprawia, że narzędzie posiada lepszą krawędź skrawającą, usprawnia działanie, kontrolę i żywotność narzędzia. Warstwa węglikowa z kolei zapewnia mu dodatkową elastyczność.

Ze względu na swoją niespotykaną dokładność, narzędzia diamentowe używane są do obróbki szkła, cięcia oraz polerowania metali, a także w procesie mikroobróbki. Renomowaną firmą, zajmującą się produkcją diamentowych narzędzi jest przedsiębiorstwo Leuco Polska. W jego ofercie znajdziemy narzędzia dla przemysłu drzewnego, meblarskiego, diamentowe narzędzia skrawające, piły uniwersalne oraz frezy. Naostrzymy tam również i zregenerujemy stare narzędzia, a także otrzymamy wsparcie oraz doradztwo techniczne fachowców. 

Jak się obchodzić

Aby jednak narzędzie diamentowe odpowiednio spełniało swoją funkcję, powinniśmy o nie dbać. Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, zastanówmy się, jaki materiał będziemy obrabiali, w jaki sposób, jakiego sprzętu potrzebujemy, jakie parametry narzędzia są przez nas pożądane, w tym przede wszystkim jaka prędkość obrotowa oraz czy zastosujemy jakieś chłodziwo.

Najważniejszym zadaniem przed nas stojącym, będzie dobór właściwej prędkości obrotowej narzędzia. Nie może być zbyt wolna ani zbyt szybka, gdyż w obu przypadkach wygenerowane zostanie ciepło, będące największym wrogiem narzędzi diamentowych i mogące prowadzić do uszkodzenia maszyny. W takim przypadku powinniśmy użyć odpowiedniego chłodziwa: wody, płynów, rozpuszczalnych w wodzie, minerałów lub olei. Najważniejsze, aby chłodziwo zostało użyte w miejscu kontaktu i przecięcia się materiału z narzędziem.

Warto dbać o narzędzia diamentowe; odpowiednio bowiem konserwowane będą nam służyć przez długie lata.    

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz