Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowanie w górnictwie kotwi wklejanych. Poznaj ofertę firmy Minova Arnall!

Charakterystyka i zastosowanie w górnictwie kotwi wklejanych. Poznaj ofertę firmy Minova Arnall!

Kotwy wklejane służą do zabezpieczenia stropów i ociosów wyrobisk górniczych, a dzięki dobrej odporności na drgania oraz wibracje podłoża i możliwości używania do głębokiego kotwienia są bardzo popularne. W obrębie tej grupy kotwi dla górnictwa, których produkcją zajmuje się firma Minova Arnall wyróżnia się kilka typów. Wszystkie z ich są w stanie stworzyć trwałe ale także szczelne połączenie pręta z podłożem. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Kotwie wklejane – cechy charakterystyczne i parametry techniczne

Górnictwo jest gałęzią przemysłu, która do wydajnego i w pełni bezpiecznego wydobycia surowców potrzebuje specjalnych maszyn i narzędzi. Jednymi z nich są kotwy wklejane, które mogą służyć jako samodzielna lub wzmacniająca obudowa kotwiowa. Dodatkowo, świetnie sprawdzają się też do podwieszania różnych elementów wyposażenia górniczego. Do niekwestionowanych zalet kotew wklejanych zalicza się przede wszystkim wytrzymałość na wysokie obciążenia, możliwość montażu w niewielkim odstępie od innych kotew oraz tworzenie w pełni szczelnego połączenia pręta z podłożem. Razem z kotwiami wklejanymi stosuje się podkładki zasadnicze kwadratowe, kwadratowe w uchem lub okrągłe, wykonane z blachy o grubości 8 lub 10 mm.

Wyróżnia się kotwy wklejanie APP, APG, APB, RM-20, POK-20, RM-18, urabialne i urabialne typu KWSz-1. W każdym z typów może być stosowane kilka rodzajów żerdzi, które są wykonane z pręta gładkiego ø18,3 mm ze stali AP 600 wg normy ZN-97/AP-2. Głowice rozprężne wchodzące w skład kotwi są specjalnymi elementami utwierdzającymi kotew w otworze. W zależności od rodzaju, wzmacniająca obudowa kotwiowa może posiadać odmienną ilość szczęk i rozpieraków. Razem z kotwą stosuje się podkładki, posiadające otwór o średnicy ø27 mm lub ø29 mm. Te posiadające otwór boczny ø15 z powodzeniem umożliwiają podwieszanie elementów wyposażenia górniczego i powinny być stosowane w przypadku braku otworu w żerdzi.

Co jeszcze warto wiedzieć o kotwiach wklejanych?

Kotwie wklejane, jak sama nazwa wskazuje do prawidłowego montażu wymagają zastosowania specjalnych substancji wiążących, jak np. epoksydowych czy poliestrowych, których czas schnięcia zależy od warunków w danym miejscu oraz temperatury. Ponadto, warto wiedzieć, że ten rodzaj narzędzi dla górnictwa może być stosowany mokrych i wilgotnych. Kotwy wklejanie mogą być osadzane znaczne głębiej, przez co wykazują się dużo lepszą nośnością w porównaniu do kotew mechanicznych. Podczas montażu trzeba pamiętać, że długość otworu powinna być taka sama jak długość kotwi. Szeroki asortyment obudowy górniczej, w tym kotek wklejanych posiada w swojej ofercie doświadczona i profesjonalna firma Minova Arnall z miejscowości Golce w województwie śląskim. Ponadto, klienci tej firmy otrzymują doradztwo techniczne przy wyborze odpowiednich rodzajów kotew oraz sprzętu kotwiącego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz