Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowanie tynków mozaikowych

Charakterystyka i zastosowanie tynków mozaikowych

Na rynku można znaleźć wiele materiałów wykończeniowych przeznaczonych do elewacji. Wartymi zainteresowania są tynki mozaikowe wykonane najczęściej z kruszyw kwarcowych. Stanowią one nietuzinkową ozdobę murów, a jednocześnie idealnie sprawdzają się także w wewnętrznych pomieszczeniach budynku. Ich nakładanie, jak również późniejsze utrzymanie nie sprawia wielu trudności.

Właściwości tynku mozaikowego

Składa się on z połączonych ze sobą za pomocą żywicy akrylowej drobnych kulek kruszywa kwarcowego. Istnieje także możliwość barwienia tynków mozaikowych na dowolny kolor, jakiego zażyczy sobie osoba zainteresowana. Tak więc dopasowanie jego aspektu estetycznego nie stanowi żadnego problemu. Jego głównymi właściwościami są duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, jak również zabrudzenia i wilgoć. Umożliwia jednak odparowanie nadmiaru wody, który znajduje się pod spodem, co sprawia, że ich ewentualna konserwacja – mycie nie sprawia trudności. Ponadto jest klasyfikowany jako materiał cienkowarstwowy, ponieważ jego grubość nie przekracza trzech milimetrów.


Sposób nakładania tynku mozaikowego

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe, wiązanie bowiem tego typu tego materiału elewacyjnego wymaga temperatury 10-15 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie mogą powstać nieestetyczne pęknięcia na ułożonej warstwie lub sama warstwa zbyt szybko wysychać. Warto także odpowiednio przygotować podłoże, czyli zadbać o jego równość i zastosować preparat gruntujący. Wszystkie potrzebne materiały można zakupić na przykład w hurtowni budowlanej Cebiko, która znajduje się na terenie Poznania. Sam tynk nakłada się na mury za pomocą stalowej pacy. Szpachelką nabiera się odpowiednią ilość mozaiki na pacę, a następnie przesuwa się ją po powierzchni. Każdy ruch musi odbywać się w jedną stronę, aby uzyskać estetyczny efekt. Należy także wykonywać pracę bez przerw, aby pokryć całą ścianę, nim dojdzie do zaschnięcia już nałożonej masy.

Zastosowanie tynku mozaikowego

Tego typu materiał wykończeniowy jest niezwykle ozdobny i nadaje się do nakładania zarówno na zewnątrz budynku, jak również w pomieszczeniach. Często nie stosuje się go na całą powierzchnię elewacji, a jedynie na miejsca szczególnie narażone na zabrudzenia, czyli na przykład cokoły fundamentów. Wewnątrz zaś ze względu na swoje właściwości idealnie pasuje do pokrycia ścian w łazience lub korytarzu. Bardzo dobrze sprawdzi się także w salonie w okolicy kominka. Warto wspomnieć, że tynki mozaikowe stanowią bardzo często część składową metody lekkiej mokrej ocieplania domów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz