Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i zastosowania drewnianych płyt OSB

Charakterystyka i zastosowania drewnianych płyt OSB

Nie ulega wątpliwości, że drewno to materiał powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej. Bez niego w zasadzie nie powstanie budynek. Surowiec ten występuje m.in. w postaci popularnych płyt OSB, które doskonale sprawdzają się do wykończenia domów i mieszkań. Sprawdźmy, czym charakteryzują się te elementy oraz jakie są ich główne zalety i zastosowania. 

Czym są płyty OSB?

Płyty Oriental Strand Boards, czyli w skrócie OSB, to produkty wykonane w 90% z drewna. Zawierają również dodatkowe substancje i żywice, które poprawiają ich funkcjonalność. Powstają za sprawą sprasowania płatków drewna. Wióry łączy się z wykorzystaniem żywicy melaminowo-uretanowej, czyli naturalnego kleju. Drewniane elementy muszą mieć określone parametry – długość powinna wynosić od 10 do 14 cm, a grubość 0,6 mm. Zwykle układa się je w trzech warstwach. Środkowa zawiera wióry znajdujące się prostopadle do dłuższej krawędzi, a w przypadku pozostałych dwóch wióry znajdują się równolegle w stosunku do niej. 
 
Płyty OSB mają wiele zalet, które przekładają się na liczne możliwości ich zastosowania. Warto zaznaczyć, że lite drewno charakteryzuje się podatnością na różne uszkodzenia i odkształcenia. Natomiast płyty OSB są znacznie bardziej wytrzymałe – lepiej znoszą wilgoć, a przy tym nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Wyróżniają się także za sprawą łatwości montażu. Bezproblemowo przytniemy je na określony kształt i rozmiar, nawet jeśli nie mamy doświadczenia w pracach wykończeniowych. Ponadto drewniane płyty OSB mają świetne właściwości izolacyjne – dobrze tłumią dźwięki i zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia. Są dość tanie, zatem można pozwolić sobie na ich zakup, nawet posiadając ograniczony budżet.

Jakie są zastosowania płyt OSB?

Istnieje wiele możliwości zastosowania płyty OSB. Jak zostało wspomniane, produkt ten sprawdza się w celu wykończenia budynku. Może pełnić funkcję nośnego poszycia ścian i dachów, okładziny podłogowej w miejscach szczególnie wilgotnych czy też zabudowy skosów na poddaszu. Ponadto płyty OSB stosowane są w branży meblarskiej, gdzie służą do produkcji różnych regałów, stojaków czy blatów stołowych. Jak informują specjaliści z firmy Ecowood Polska z Golęczewa, z zastosowaniem tych elementów można wykonać również tymczasowe ogrodzenie placu budowy. Kluczową kwestią jest jednak dobór odpowiednich płyt do specyfiki zastosowania.  

Warto bowiem wspomnieć o tym, że płyty OSB występują w trzech podstawowych rodzajach. Poszczególne typy różnią się przede wszystkim właściwościami. Przykładowo płyty OSB 1 i 2 są najmniej odporne na wilgoć – nie sprawdzą się zatem w każdym pomieszczeniu. W przypadku miejsc szczególnie narażonych na wpływ wilgoci warto zastosować płyty OSB 4 – to produkty do zadań specjalnych. Dobrze radzą sobie w obiektach nieocieplonych, na przykład w domkach narzędziowych. Największą popularnością cieszą się natomiast płyty OSB 3. Mają one optymalną odporność na wodę, choć w razie długiego zamoczenia pęcznieją na krawędziach. Można jednak stosować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz