Artykuł sponsorowany

Charakterystyka i proces produkcji sztucznego metalu

Charakterystyka i proces produkcji sztucznego metalu

Tworzywa sztuczne są materiałami otrzymywanymi z połączenia polimerów z różnymi, w zależności od konkretnego produktu, dodatkami. Zaliczają się do nich m.in. napełniacze, stabilizatory, zmiękczacze, pigmenty, antystatyki oraz antypiryny. Tworzywa sztuczne są wytworami użytkowymi, stosowanymi m.in. w przemyśle, jednym z otrzymywanych wyrobów jest sztuczny metal.

Charakterystyka sztucznego metalu

Sztuczny metal, jako jeden z wyrobów zaliczających się do tworzyw sztucznych, wyróżnia się przede wszystkim małą gęstością, wysoką wytrzymałością właściwą oraz wysokimi właściwościami elektroizolacyjnymi. Ponadto nieodzowną cechą, istotną dla materiałów z polimerów, jest niewątpliwa odporność na oddziaływanie czynników chemicznych, a także bezproblemowość w tworzeniu różnorakich kształtów, w zależności od wymogów projektu. To bardzo ważne w bardziej skomplikowanych wyrobach, które wymagają precyzji wykonania. Trzeba jeszcze wspomnieć o możliwości otrzymania pożądanego wyglądu wytworów, a najwyższa jakość nie jest oczywiście bez znaczenia. Niestety materiały sztuczne nie są pozbawione wad, ponieważ nie są odporne na oddziaływanie cieplne, promienie UV czy uszkodzenia mechaniczne.

Produkcja sztucznego metalu

Najważniejszy w trakcie produkcji sztucznego metalu i pozostałych tworzyw sztucznych jest czujność i uwaga zespołu zajmujących się realizacją poszczególnych projektów – mówi nasz specjalista z firmy AnbiTech.  

Sama produkcja nazywana jest formowaniem i może odbywać się w różnorakich procesach. Pierwszy z nich to proces wtryskiwania materiału do formy, następnie zestaleniu go i utwardzeniu. Drugi proces jest procesem wytłaczania, czyli przepychania uplastycznionego tworzywa przez odpowiedni kanał dyszy wytłaczarskiej. Prasowanie z kolei jest wprowadzaniem konkretnego materiału do formy, która wymaga jeszcze nacisku przez specjalny stempel. Trzeba jeszcze wspomnieć o odlewaniu materiałów, porowaniu, formowaniu podciśnieniowym, nawarstawianiu oraz nanoszeniu. Później konieczne są jeszcze obróbki wykańczające, do których zaliczają się zgrzewanie, spawanie, klejenie, laminowanie, jak również obróbki powierzchniowe czy ulepszające.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz