Artykuł sponsorowany

Charakterystyka folii spożywczych

Charakterystyka folii spożywczych

Dzięki zastosowaniu folii spożywczych żywność ma dłuższy okres przydatności do spożycia. Folie spożywcze powinny wyróżniać się dużą wytrzymałością, by jak najlepiej chronić żywność. Sprawdzają się nie tylko do domowych zastosowań, ale także w przemyśle spożywczym. Czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje folii spożywczych – folie PE, PCV i folie aluminiowe?

 Folie spożywcze polietylenowe – PE

Polietylen to polimer etenu o symbolu przemysłowym PE. Jest to giętki, przezroczysty, woskowaty materiał termoplastyczny, który został wynaleziony już w 1898 roku przez niemieckiego inżyniera. Folie polietylenowe stosowane są do zabezpieczania różnego rodzaju produktów spożywczych, które mają dzięki temu dłuższą przydatność do spożycia i nie przenikają zapachem innych produktów. W dużych marketach często widzimy je na przykład przy stanowiskach z serami – duże sery porcjowane są na kostki, opakowywane w folię i ważone, by klient mógł od razu wybrać dla siebie kawałek o właściwej masie, czy w odpowiadającej mu cenie. W folie polietylenowe spokojnie możemy też zawijać mięso, ryby, owoce, czy warzywa – na przykład układając je na styropianowych tackach i zabezpieczając górę.

 Folia PCV

Folie spożywcze PCV często potocznie nazywamy foliami na gorący stół. Folie tego typu charakteryzuje duża rozciągliwość i przejrzystość. Folia ma właściwości oddychające, dlatego nadaje się do pakowania różnego rodzaju artykułów spożywczych, na przykład mięs, wędlin, wędzonych ryb, owoców, warzyw, czy wyrobów garmażeryjnych. Folia zapewnia produktom spożywczym odpowiednią wymianę tlenu oraz pary wodnej – mówi nam przedstawiciel firmy Ema-Pol z Warszawy. – Zapobiega to efektowi zapocenia wewnętrznej strony folii i pozwala na zachowanie właściwej równowagi gazowej. Warto dodać, że spożywcze folie PCV mają bardzo wysoką wytrzymałość na zrywanie i charakteryzuje je doskonała elastyczność.

 Aluminiowe folie spożywcze

Aluminiowa folia spożywcza większości z nas kojarzy się przede wszystkim z pakowaniem kanapek na drugie śniadanie do szkoły, czy do pracy – zapobiega wysychaniu pieczywa i rozkładaniu tłuszczów pod wpływem światła. Wszystkie produkty zapakowane w folię aluminiową na dłużej zachowują swój smak i aromat. Folię aluminiową wykorzystujemy także do przygotowywania potraw z grilla, czy w piekarniku. Lśniąca strona folii aluminiowej izoluje ciepło, ponieważ je odbija. Matowa strona pochłania ciepło. Jeśli przygotowujemy potrawę, na przykład pieczemy rybę w folii, owijamy ją lśniącą stroną do wewnątrz. Ciepło zostanie przepuszczone matową stroną folii do środka. Tak samo czynimy, kiedy zależy nam na utrzymaniu ciepła gotowej już potrawy. Jeżeli natomiast zawijamy jedzenie, by dłużej zachowało swoją świeżość, owijamy lśniącą stroną na zewnątrz.

Zastosowanie poszczególnych rodzajów folii spożywczych jest więc szerokie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz