Artykuł sponsorowany

Centrum Promocji Kultury Praga Południe tłumaczy dlaczego Uniwersytet Trzeciego Wieku ma sens

Centrum Promocji Kultury Praga Południe tłumaczy dlaczego Uniwersytet Trzeciego Wieku ma sens
Jaki jest senior w latach 20stych XXI wieku? Wprawdzie każdy jest inny, ale z całą pewnością dzisiejsi seniorzy są zdecydowanie bardziej aktywni, zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Dzisiejsi dziadkowie nie chcą już ograniczać swojego życia, do opieki nad wnukami bądź serialu telewizyjnego. Szukają możliwości realizowania swoich potrzeb towarzyskich, nie chcą rezygnować z aktywnego życia. I to jest trend, który będzie zyskiwał na popularności. I bardzo dobrze! Aktywizacja seniorów ma same zalety – zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla społeczeństwa, a jednym ze sposobów na nią są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Czym są? Jakie dają korzyści i komu?

Czym jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?

Uniwersytet Trzeciego Wieku to placówka edukacyjna, taka sama jak inne. Do innej grupy wiekowej jest skierowana. Jak pisze koordynatorka współpracy pomiędzy UTW a Centrum Promocji Kultury Praga Południe, zajęcia skierowane są do seniorów. Wszyscy ci, którzy w zaawansowanym wieku chcą uzupełnić luki w  edukacji lub kształcić się w nowym kierunku mają ku temu okazję  właśnie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. W CTK Praga Południe dostępne są np. zajęcia z języka angielskiego i sztuk plastycznych.

Jakie korzyści odnosi senior, który jest studentem?

Poza oczywistymi korzyściami, takimi jak wiedza, umiejętność posługiwania się językiem obcym czy  komputerem nie do przecenienia są korzyści społeczne. W czasie zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku seniorzy mają okazję spędzić czas wśród osób im życzliwych, nawiązać nowe znajomości. Jest oto szczególnie ważne dla osób samotnych, które gdyby nie zajęcia były pozostawione same sobie. Ponadto, nieustanne zdobywanie nowych umiejętności ma dla każdego, niezależnie od wieku korzyści zdrowotne. Ćwiczenia pamięci i koncentracji pozwala na dłużej zachować młodość i jasność umysłu. Co więcej, umiejętności, których nabywa senior na Uniwersytecie, sprawia, że staję się on bardziej otwarty na współczesny świat, nie czuje się w nim wyobcowany. Znajomość nawet podstawowych zwrotów w obcym języku ułatwia podróżowanie, a umiejętność obsługi komputera sprawia, że seniorzy dużo chętniej korzystają z ułatwiających życie, nowych technologii. Niektóre osoby, które przechodzą na emeryturę, bardzo często żle znoszą bezczynność. Zajęcia na UTW pozwalają im wypełnić i zorganizować czas.

Czy Uniwersytet Trzeciego Wieku jest płatny?

W Polsce działa około 400 placówek UTW. Każdy z nich ma swoją własną formę rozliczeń. Niektóre zajęcia są nieodpłatne, a w innych przypadkach Karta Słuchacza kosztuje 50 zł za cały rok nauki. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz