Artykuł sponsorowany

Cechy dobrej zaprawy murarskiej

Cechy dobrej zaprawy murarskiej

Zaprawa murarska to jeden z podstawowych materiałów budowlanych stosowanych niezależnie od inwestycji – stosuje się ją zarówno przy stawianiu nowych budynków, jak również w naprawach i różnego rodzaju remontach. Dobra zaprawa jest przede wszystkim trwała – najczęściej stawiamy więc na rozwiązania sprawdzone, pochodzące od renomowanych dystrybutorów i posiadające odpowiednio wysoką klasę. Jakie inne cechy powinna posiadać dobra zaprawa murarska?

Wytrzymałość zaprawy murarskiej – w poszukiwaniu złotego środka

Trwałość zaprawy murarskiej jest oczywiście kluczowa. Nie możemy jednak w tym względzie przesadzić. Jeśli zakupiona przez nas zaprawa murarska cechować się będzie większą wytrzymałością niż mur, który pokryje, może dojść do przykrych niespodzianek. Widok popękanej zaprawy jest niezwykle częsty w starym budownictwie. Każdy mur musi znosić określone oddziałujące na niego siły związane na przykład z działaniem wiatru czy zmiennymi temperaturami. Jeśli zaprawa murarska nie jest dostosowana do warunków i podłoża, a jej wytrzymałość jest za duża, ulegnie stosunkowo szybkiemu uszkodzeniu. Zaprawę należy więc dobrać do zastosowania, porównując parametry wytrzymałościowe, nazywane w tym przypadku klasą czy też marką. Fundamenty najlepiej postawić, używając zaprawy murarskiej oznaczonej jako M8, M5 albo M3. Oczywiście wiele zależy tutaj także od pozostałych komponentów i dostępności materiałów budowlanych, więc kluczowe jest zaopatrywanie się u dobrego dystrybutora – takiego jak Rolmex sp.j. Na miejscu możemy także zasięgnąć fachowej porady, co z pewnością pozwoli dobrać wytrzymałość zaprawy murarskiej do danego zastosowania.

Czy zaprawa murarska wpływa na termoizolację budynku?

Standardowa zaprawa murarska, niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, zazwyczaj będzie przepuszczać ciepło dość łatwo – a z pewnością łatwiej niż mur, który zostanie nią pokryty. W przypadku ścian wielowarstwowych, a więc stosowanych w Polsce najczęściej, cecha ta nie jest wadą – niweluje ją bowiem obecność wełny mineralnej czy styropianu. Jeśli jednak ściana ma być jednowarstwowa, to musimy sięgnąć po przeznaczone do takich rozwiązań technologie – jak zaprawa murarska ciepłochłonna. Przydać mogą się także specjalistyczne zaprawy klejowe.

Inne parametry zaprawy murarskiej

Pozostałymi istotnymi parametrami każdej zaprawy murarskiej są jej przyczepność oraz paroprzepuszczalność. Ta pierwsza odpowiada za to, jak dobrze zaprawa trzyma się muru – jest to najbardziej istotne w przypadku ścian nośnych narażonych na najwięcej niekorzystnych czynników. Paroprzepuszczalność odpowiada natomiast za zdolność zaprawy do absorbowania wilgoci i odprowadzania jej, dzięki czemu ściana może „oddychać”, zapewniając odpowiedni mikroklimat wewnątrz mieszkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz