Artykuł sponsorowany

Cechy dobrego domu opieki

Cechy dobrego domu opieki

W życiu mogą zdarzyć się różne sytuacje. Czasem osobą starszą lub schorowaną nie ma się kto zajmować. Najbliżsi są zapracowani i nie mogą poświęcać mamie, tacie, babci czy dziadkowi czasu, który jest im potrzebny. Wtedy z pomocą przychodzą domy seniora. Ich najważniejszym zadaniem jest troska o starszych, schorowanych czy wymagających rehabilitacji. Warto jednak upewnić się, że miejsce, do którego ma trafić bliska osoba, jest profesjonalne.

Komfortowa przestrzeń

Czymś, na co zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, jest wygląd danego miejsca. Warto zadbać, aby to, do którego ma trafić bliski, było ładnie urządzone i posiadało pomieszczenia atrakcyjne dla seniora. Każdy człowiek ceni kontakt z naturą, dlatego istotne jest, aby dom opieki posiadał zadbany taras, zachęcający do spędzania na nim wiosennych oraz letnich dni. Wewnątrz powinna znajdować się sala pobytu dziennego, która zapewni rozrywkę każdemu, kto przebywa w domu. Takie pomieszczenia mogą być wyposażone w telewizor pozwalający na organizowanie wspólnych seansów filmowych czy w biblioteczkę z książkami, które dają możliwość oderwania się od życia codziennego. Ważna jest także jadalnia — wspólne posiłki dają okazję do spotkań i są dla wielu osób okazją do zawarcia nowych znajomości. Dużym plusem jest sala rehabilitacyjna oraz sala terapii zajęciowej. Ponadto dobrym rozwiązaniem w domach opieki są też miejsca, gdzie w spokoju osoby starsze mogą spotkać się ze swoją rodziną. Oprócz pomieszczeń wspólnych nie można zapominać o standardzie pokoi. Muszą przede wszystkim odpowiadać oczekiwaniom tych, którzy mają w nich mieszkać. Pomieszczenia te powinny być przestronne, posiadać własną łazienkę oraz telewizor. Należy także zwrócić uwagę na to, czy w budynku nie ma żadnych barier architektonicznych — przypomina osoba zatrudniona w Domu Seniora A w sercu maj Agata Szczurek. Bardzo ważne jest także oświetlenie nocne, dzięki któremu można poruszać się po budynku o każdej porze.

Odpowiednia kadra

Aby opieka w domu seniora była dobra, muszą zajmować się nią osoby, dla których troska o osoby starsze jest nie tylko pracą, ale również pasją. W domu seniora powinny być zatrudnione pielęgniarki, ale również psycholog, pedagog, a także opiekunowie medyczni, rehabilitanci oraz terapeuci zajęciowi. Pozwoli to pomóc w dolegliwościach, które mogą doskwierać pensjonariuszom i da im poczucie bezpieczeństwa. Ponadto powinni móc porozmawiać z duchownym — jest to ważne dla wielu osób, które są wierzące, a nie mają możliwości udania się do kościoła.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz