Artykuł sponsorowany

Cebula – smaczny i zdrowy wyciskacz łez

Cebula – smaczny i zdrowy wyciskacz łez

Jedni uwielbiają ją jeść nawet na surowo, drugich doprowadza do płaczu już przy samym krojeniu. Cebula – popularne warzywo, którego wprost nie może zabraknąć w kuchni polskiej. Jakie zdrowotne właściwości ze sobą niesie? Jakie potrawy udoskonala swoim smakiem? I najważniejsze – co zrobić, by nie wyciskała z nas wszystkich łez? Oto kilka słów o cebuli…

Bo zdrowie jest najważniejsze

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że cebula jest naturalnym antybiotykiem. Ma silne właściwości antybakteryjne, dzięki czemu pomaga zwalczać przeróżne infekcje. Czujesz, że bierze Cię przeziębienie? Nie zwlekaj – napij się cebulowego syropu, który postawi Cię na nogi. Pamiętaj, że jedząc cebulę, ubogacasz swoją dietę nie tylko o witaminę C, ale także o ważne makroelementy, jak fosfor, wapń, magnez i potas, składające się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dowiedziawszy się o cudownych właściwościach cebuli, na stałe włączyłeś ją do swojego menu? Z pewnością zauważyłeś, że częściej korzystasz z toalety. Nic dziwnego – warzywo to działa moczopędnie. Polecane jest więc tym, którzy mają problemy z układam moczowym. Ponad to przyspiesza metabolizm, ułatwia trawienie i obniża ciśnienie krwi. Jeszcze mało? Przyczynia się redukcji szkodliwego cholesterolu. Możemy więc ją polecić diabetykom i wszystkim cierpiącym na choroby układu krążenia.

Surowa cebula nie jest zalecana jednak osobom z dolegliwościami wątrobowymi lub po usunięciu woreczka żółciowego. Kupując cebulę, jak i też inne warzywa, zwróć szczególną uwagę na to, w jakich warunkach jest przechowywana. Rób zakupy w sklepach, które sprowadzają towar ze sprawdzonych hurtowni owocowo-warzywnych, dzięki temu będziesz miał pewność, że jest świeży i pełnowartościowy. Polecamy gospodarstwo rolne Grzegorza Olejniczaka z Lubikowa, w województwie mazowieckim, który dysponuje certyfikatem Global G.A.P.

Cebulowe dania

Cebula świeża, solona, w zalewie – nie ważne w jakiej formie występuje, w każdej może być dodatkiem do wielu gorących dań, sałatek i kanapek. Próbowałeś zupę cebulową? Koniecznie przyrządź ją przy najbliższej okazji. Dopełnij również smak potraw aromatycznym sosem cebulowym i upiecz swój własny chleb na zakwasie z dodatkiem duszonej cebuli. A na przekąski przygotuj cebularze – wytrawne drożdżówki z cebulowym nadzieniem – i krążki, które idealnie sprawdzą się jako imprezowe przysmaki.

Szkoda łez!

Gdy kroisz cebulę, czujesz pieczenie oczu, a łzy spływają Ci po policzkach? Zapewne zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Spieszymy z odpowiedzią – to wcale nie ostry zapach powoduje nieprzyjemne dolegliwości,  a reakcje chemiczne, które zachodzą  w trakcie jej krojenia. Efektem ubocznym jest kwas siarkowy, który rozpuszcza się w płynie łzowym. Jak się przed tym uchronić? Możesz założyć ochronne gogle, ale sami wiemy, że jest to niepraktyczne. Dlatego spróbuj innych metod – przed krojeniem zanurz cebulę w zimnej wodzie, która zneutralizuje opary. Przygotuj sobie także ostry nóż, który nie będzie tak miażdżył jej komórek. Podobno pomaga także trzymanie zapałki w ustach… A jeśli nadal będziesz ronić siarczyste łzy, kupuj po prostu gotową cebulę w kostkach lub plastrach. Na rynku dostępne są również pokrojona cebula w zalewie, która jest wyśmienitym składnikiem wielu dań.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz