Artykuł sponsorowany

Buty trekkingowe - jak wybrać idealne obuwie do wędrówki po górach?

Buty trekkingowe - jak wybrać idealne obuwie do wędrówki po górach?

Buty trekkingowego są poza odzieżą ochronną jednym z najważniejszych elementów wyposażenia górskiego piechura. Mają zadanie chronić stopę przed kontuzją, ale również powinny zapewnić komfort podczas wielogodzinnego marszu w trudnych warunkach. Jakim jeszcze zadaniom powinny sprostać dobrej jakości buty trekkingowe? Na jakie ich elementy  należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Dowiesz się tego wszystkiego z naszego poradnika.

Czym się wyróżniają buty trekkingowe?

Trekking jest z definicji dyscypliną sportową uprawianą w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Długotrwały marsz po skalistych, górskich trasach, w czasie deszczu i opadów śniegu jest wyzwaniem wytrzymałościowym dla organizmu. Bez odpowiedniego przygotowania (w tym wyposażenia w dobrej jakości obuwie) przygoda ta może skończyć się bolesną kontuzją.

Buty górskie przede wszystkim mają chronić stopę przed skaleczeniem, stłuczeniem czy skręceniem. Marsz po twardej i nierównej powierzchni, z której wystają ostro zakończone skały, sprzyja wypadkom. Z tej przyczyny zabezpieczenie stóp powinno solidne.

Tak jak w przypadku butów do nordic walkingu czy biegania i tu niezwykle istotna jest konstrukcja podeszwy. Jej zadaniem jest bowiem amortyzacja podczas stawiania kroków oraz zapewnienie dobrej przyczepności bez względu na panujące warunki pogodowe, które na dużych wysokościach bywają niestety dość zmienne - tłumaczy Aleksander Wilanowski z portalu Nordicsklep.pl.

Do zadań obuwia trekkingowego należy również ustabilizowanie kostki tak, by niełatwo było ją skręcić np. gdy noga nagle osunie się z kamienia.

Mimo niezwykle ważkich funkcji zapewniania bezpieczeństwa podczas marszu, buty górskie powinny również w nie mniejszym stopniu być komfortowe w użytkowaniu. Muszą w związku z tym gwarantować wygodę podczas noszenia i zapewniać odpowiednie warunki termiczne stopom. Jest to możliwe, jeśli wybrany model wyposażony jest w zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci do wewnątrz, ale i umożliwiający odprowadzanie jej nadmiar na zewnątrz. W efekcie stopy ani nie marzną, ani też nie pocą się nadmiernie.

Na jakie elementy butów trekkingowych zwrócić uwagę?

Nie istnieją uniwersalne buty trekkingowe. Sama ta dyscyplina sportowa obejmuje zarówno mniej wymagający spacer po wyznaczonych górzystych szlakach turystycznych, jak i mniej bezpieczne marsze po skalistych trasach. Wobec tego kupując obuwie, należy w pierwszej kolejności zastanowić się, jakim warunkom terenowym i klimatycznym będzie musiało ono podołać.

Bez względu jednak na poziom zaawansowania trekkingu, buty górskie powinny być wykonane z materiału, chroniącego stopy przed chłodem, przemakaniem, a także odprowadzającym nadmiar wilgoci. Najczęściej wykorzystuje się skórę, nubuk, zamsz oraz materiały syntetyczne. Warto przy tym, zwrócić uwagę na to, że materiały naturalne są cięższe, ale i bardziej wytrzymałe od sztucznych. Sprawdzą się więc lepiej w wymagających warunkach terenowych.

Niezwykle ważna jest grubość i wykonanie podeszwy. To ona bowiem decyduje o stopniu przyczepności do podłoża, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkownika. Na trasy szczególnie wymagające warto wybrać buty z podeszwą sztywną i z agresywnym bieżnikiem. Dobrym zakupem będzie wówczas również model wysoki, osłaniający kostki. W większym stopniu stabilizuje chód, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Mimo że ten model jest znacznie cięższy od obuwia niskiego, to warto wyposażyć w niego początkujących piechurów i dzieci. Ma się wówczas większą pewność, że wyprawa na duże wysokości nie zakończy się niepomyślnie.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz