Artykuł sponsorowany

Budujemy dom – stawiając na nowoczesny system wentylacyjny

Budujemy dom – stawiając na nowoczesny system wentylacyjny

Wentylacja w domu jednorodzinnych znacznie wpływa na mikroklimat wnętrz, czyli na komfort życia w danych pomieszczeniach. Jest ona również ważna dla zachowania odpowiedniej izolacji termicznej, a także dla usuwania kurzu oraz różnego rodzaju bakterii, dzięki systemom filtrującym. Obecnie przy większości inwestycji, wybierane są zaś technologie mechaniczne, które zastępują przestarzałe i mało wydajne konstrukcje grawitacyjne.

Nowoczesna wentylacja wyposażona w rekuperator!

Obecnie nowoczesne systemy wentylacyjne – nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w biurach i ośrodkach przemysłowych – są wyposażone w specjalne urządzenia zwane rekuperatorami odzysku ciepła. To właśnie takie urządzenie umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie rekuperatora, który połączony jest z czterema ściśle zaprojektowanymi kanałami. Pierwszym z nich jest ten doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne (czerpnia). Drugi (wyrzutnia) stanowi kanał odprowadzający brudne powietrze. Trzeci doprowadza zaś przefiltrowane oraz co ważne nagrzane powietrze od urządzenia do pomieszczenia (mowa o nawiewie), a czwarty kanał to nic innego jak przewód odprowadzający powietrze z pomieszczeń na nowo do rekuperatora (wyciąg z pomieszczeń). To właśnie taki czteroetapowy obieg gazu, pozwala na uzyskanie zarówno sterylnych wnętrz, jak i wysokich oszczędności grzewczych!

Zalety rekuperacji

Pierwszą zaletą rekuperacji jest jej inwestycyjna prostota. O ile sam koszt budowy odpowiednich przewodów oraz doboru określonej jakości i mocy urządzeń jest stosunkowo wysoki, o tyle prace montażowe są znacznie szybsze, niż budowanie specjalnych kominów wentylacji grawitacyjnej. Łatwiej jest również modernizować i serwisować cały wentylacyjny system. Jego kontrola sprawności jest znacznie uproszczona, co w perspektywie długoletniego użytkowania jest niesamowicie ważne. Kolejną zaletą nowoczesnej wentylacji z odzyskiem ciepła, jest wysoka skuteczność grzewcza. Rachunki za ogrzewanie mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent. Nic dziwnego, że rekuperacja to niezbędny element domów energooszczędnych (standard NF40) oraz pasywnych (NF15). Oprócz tego należy wspomnieć o przyjemnym mikroklimacie. Poziom temperatury oraz wilgotności, a także sterylność powietrza, są zachowane na najwyższym poziomie. Zauważyć można zatem efekt braku krążenia w pomieszczeniach kurzu, braku konieczności otwierania okien do szybkiego przewietrzenia wnętrz, a także efekt łatwego usuwania zapachów np. z kuchni czy toalety! Rekuperacja polecana jest zatem między innymi dla alergików, astmatyków, rodzin z dziećmi, czy emerytów. Brak roztoczy, grzybów i innych mikroorganizmów to bowiem inwestowanie w swoje zdrowie. Podkreślić również warto to, że rekuperację zaliczyć można do systemu wentylacyjnego proekologicznego. Można zatem starać się o jej wdrożenie w starszym budynku przy skorzystaniu z ministerialnych dofinansowań programu „Czyste Powietrze”!

Projekt i wykonanie na miarę

Warto wiedzieć, że system wentylacji mechanicznej wraz z rekuperatorami odzysku ciepła, jest znacznie bardziej złożony konstrukcyjnie od wentylacji grawitacyjnej. Istotne jest zatem idealne dopasowanie określonych konstrukcji do warunków technicznych planowanego obiektu. Realizacja inwestycji opiera się zatem na bardzo złożonym projekcie. Ten powinien być przygotowywany tylko przez szeroko wyspecjalizowane i doświadczone firmy posiadające certyfikacje UDT, a także producentów różnych urządzeń klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych, np. LG i Mitsubishi. Takie posiada zespół KLIMA-TECHNIK, który obsługuje zarówno klientów indywidualnych, oraz instytucjonalnych, przystosowując również rekuperatory do systemów automatyki budynku. Mowa o rozwiązaniu SmartDOM lub BMS. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz