Artykuł sponsorowany

Budowa ogrodzenia – kwestie prawne i techniczne

Budowa ogrodzenia – kwestie prawne i techniczne

Budować ogrodzenie, czy nie? Kto powinien postawić ogrodzenie pomiędzy sąsiednimi posesjami i na jakich warunkach? Czy trzeba występować o pozwolenie, albo zgłaszać zamiar postawienia takiego ogrodzenia do urzędu? Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do przeczytania artykułu. Przeczytaj go także, jeśli wahasz się, jaki rodzaj ogrodzenia wybrać – może cię zainspirujemy?

Jakie ogrodzenie można postawić między sąsiadami?

Bywa, że właściciele sąsiednich działek kłócą się o przysłowiową miedzę. W gęstej zabudowie jednorodzinnej zdarza się konieczność współdzielenia ogrodzenia i warto wtedy wiedzieć, jakie dokładnie przepisy regulują procedury dotyczące stawiania ogrodzeń. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym zgłoszenie budowy ogrodzenia nie jest wymagane, jeśli jego wysokość nie przekracza 2,2 m od poziomu gruntu i dotyczy to zarówno ogrodzeń pomiędzy działkami, jak i ogrodzeń od strony ulic i terenów publicznych. Ekspert z przedsiębiorstwa Kow-Bud zajmującego się produkcją i montażem ogrodzeń przypomina jednak, że jeśli wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W przypadku stawiania ogrodzenia oddzielającego działkę od drogi, żadna jego część nie może wystawać poza linie rozgraniczające drogę, zaś jeśli stawiamy ogrodzenie od strony sąsiada, to najlepiej, jeśli stanie ono dokładnie w granicy działek.

Wybierz ogrodzenie dobrej jakości

Wybierając ogrodzenie mamy do dyspozycji całą gamę różnych rozwiązań. Możemy wybrać ogrodzenia pełne, które całkowicie zasłonią nas od wścibskich oczu sąsiadów, ale jeśli nie mamy takiego problemu, można pozwolić sobie na rozwiązanie ażurowe, które optycznie powiększy przestrzeń naszego ogrodu. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym wypadku przęsła ogrodzeniowe z metalu, albo betonowe, mocowane między podporami także wykonanymi z metalu lub betonu, bądź między murowanymi słupami. Gotowe zestawy montażowe zawierają zwykle wszystkie potrzebne elementy, niejednokrotnie łącznie z bramami wjazdowymi i furtkami w tym samym stylu. Umożliwia to szybkie ustawienie ogrodzenia. Przęsła metalowe zwykle wykonane są z ocynkowanej stali pokrytej powłoką antykorozyjną i objęte kilkuletnią gwarancją. Warto jednak ogrodzenia metalowe dodatkowo zabezpieczyć przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych tak, by eleganckie ogrodzenie służyło nam jak najdłużej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz