Artykuł sponsorowany

Bramy automatyczne – od domowego garażu do firmy

Bramy automatyczne – od domowego garażu do firmy

Elektronika rządzi naszym życiem już od wielu lat, stanowiąc wsparcie w wielu zadaniach i upraszczając naszą codzienność. Bramy automatyczne to jeden z przykładów takich udogodnień, dziś już właściwie powszechny zarówno w domach jednorodzinnych, jak i firmach.

Automatyczne, czyli z pomocą pilota

Kiedy mówimy o automatyce, zazwyczaj mamy na myśli konstrukcje lub urządzenia sterowane za pomocą pilotów. Te ostatnie wcale nie muszą przypominać znanych nam sterowników do telewizorów, bo przecież do otwierania bramy nie jest nam potrzebne kilkanaście czy kilkadziesiąt przycisków. W najprostszych modelach pilot może być zastąpiony specjalnym brelokiem, który posiada zakodowaną informację i nie ma żadnych dodatkowych opcji poza wydaniem komendy otwarcia i zamknięcia bramy. Nieco bardziej zaawansowane rozwiązania stosuje się tam, gdzie została wprowadzona kontrola dostępu. W takich sytuacjach pilot bywa zaprogramowany wyłącznie dla jednej osoby albo dla określonej grupy osób, które mają uprawnienia do wjazdu.

Tzw. klikacz, czyli detal elektroniczny umożliwiający jedynie wydanie prostej komendy, to najprostsze z możliwych rozwiązań. W sterowaniu bramami wykorzystywane są też bardziej zaawansowane urządzenia sterujące, piloty wielofunkcyjne, dzięki którym możliwe jest nie tylko otwieranie i zamykanie wrót, ale też zapalanie i gaszenie światła w garażu czy kontrolowanie położenia bramy. Jeśli nie została ona całkowicie zamknięta można tego dokonać nawet z dużej odległości. Piloty wykorzystują bezpiecznie kodowany sygnał radiowy dedykowany konkretnemu mechanizmowi, dlatego nikt postronny z innym pilotem nie dostanie się do wnętrza. Dla przeciętnego użytkownika samochodu – prywatnego czy służbowego – albo dla pracownika ochrony sterującego bramą to doskonałe, zwiększające komfort rozwiązanie.

Od domowego garażu do hangaru logistycznego

Pod pojęciem bramy zazwyczaj rozumiemy wjazd na teren posesji, jednak w kontekście automatyki pojęcie to jest znacznie szersze i obejmuje też wszystkie bramy garażowe. Tu również można wprowadzić dodatkowe rozszerzenie, bowiem asortyment obejmuje zarówno bramy w małych, przydomowych garażach prywatnych, jak i w wielkich bazach logistycznych, w których parkują dziesiątki samochodów. Bramy automatyczne mogą też być wykorzystywane w magazynach, halach produkcyjnych i innych tego typu pomieszczeniach. Najpopularniejsze są oczywiście bramy garażowe w domach prywatnych lub na nowoczesnych osiedlach, w których pomieszczenia z przeznaczeniem na samochód buduje się w części piwnicznej. Przeciwieństwem są duże wrota hangarów, których ręczne otwieranie byłoby bardzo problematyczne. W takich warunkach automatyka okazuje się nie tylko komfortowa, ale i niezbędna.

Na drugim biegunie w kategorii bram automatycznych znajdują się te ograniczające dostęp na teren prywatnej posesji, zakładu przemysłowego, ogrodów działkowych, placu składowego itp. Takie bramy mają na celu zarówno ograniczenie dostępu osobom niepowołanym, jak i symboliczne wyznaczenie obszaru należącego do konkretnego właściciela. Automatyka szczególnie sprawdza się tu w miejscach, w których przez bramę przejeżdża wiele osób w ciągu dnia, a każdorazowe wysiadanie z samochodu w celu jej otwarcia oznaczałoby blokowanie przejazdu i stratę cennego czasu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak szybkie napędy i bramy przesuwne, można w znacznym stopniu usprawnić ruch.

Rozmaite konstrukcje do różnych zastosowań

Chociaż zazwyczaj brama kojarzy nam się z dwoma metalowymi skrzydłami na zawiasach otwieranymi na boki, w rzeczywistości współczesne firmy, takie jak Michalczyk. Przedsiębiorstwo, specjalizujące się w ich instalacji, oferują znacznie większy wybór modeli, różniących się konstrukcją i sposobem działania. W warunkach przemysłowych instalowane są tradycyjne bramy wahadłowe, bardzo popularne w garażach bramy segmentowe, bramy i kraty rolowane, bramy wjazdowe, ppoż. przesuwne, do garaży zbiorczych, szybkobieżne, a także kurtyny paskowe, które wprawdzie nie zamykają dostępu do wnętrz, ale ograniczają przepływ powietrza i osłaniają wnętrze. W prywatnych garażach zazwyczaj montuje się bramy segmentowe lub rolowane, które zajmują niewiele miejsca i nie ograniczają możliwości manewrowania samochodem nawet na małym terenie.

I jeszcze automatyka…

„Oczywistym jest, że jednym z ważniejszych elementów bram automatycznych jest sam napęd, który powinien spełnić swoje zadanie w przypadku konkretnej konstrukcji, gwarantując niezawodność i sprawność działania. Współczesne oczekiwania klientów są wysokie, a najczęściej wybierane rozwiązania to te najszybsze, najcichsze i najbardziej ekonomiczne” – komentuje ekspert z firmy Michalczyk. Przedsiębiorstwo. Producenci oferują więc coraz lepsze napędy, tworzone z myślą zarówno o małych i lekkich segmentach w garażach prywatnych, jak i zdolne unieść setki kilogramów wielkich wrót w centrach logistycznych. Napędy elektromechaniczne różnią się też zależnie od tego, czy są przeznaczone do bram przesuwnych czy skrzydłowych. W domowych bramach garażowych stosuje się tańsze napędy hydrauliczne, a dla osób wyjątkowo ceniących oszczędzanie – również systemy zasilane energią słoneczną. Dostępne są też napędy hybrydowe oraz do montowania pod ziemią.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz