Artykuł sponsorowany

Borelioza - czym jest i jakie są jej objawy?

Borelioza - czym jest i jakie są jej objawy?
Sezon grillowy w pełni, czyli czas, kiedy owady różnego typu grasują na potęgę. Muchy, komary, meszki, ćmy – wszystkie te stworzenia potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Nie od dziś jednak wiadomo, że najbardziej powinniśmy obawiać się niepozornych kleszczy. Te pajęczaki nie tylko wzbudzają wyjątkowe obrzydzenie, ale również zagrażają naszemu zdrowiu – gdyż przenoszą różne choroby. Jedną z takich chorób jest borelioza. Występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, lecz im wcześniej zostanie wykryta, tym większe szanse na wyleczenie. Jakie dolegliwości świadczą o możliwości zachorowania na boreliozę? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Objawy boreliozy 

Już samo znalezienie kleszcza w skórze powinno wzbudzić naszą czujność. Ważne, aby od momentu wyciągnięcia pajęczaka uważnie przyglądać się swojemu organizmowi i być uważnym na ewentualne sygnały ostrzegawcze. Niestety borelioza może u każdego przebiegać inaczej. U wielu osób na skórze pojawia się tzw. rumień – zaczerwienienie skóry wokół ukłucia przez kleszcza. Ponadto pojawiają się objawy ogólne, które często bagatelizujemy, takie, jak zmęczenie, zawroty głowy. Późniejszy objaw to porażenie nerwu twarzowego. Czasem dochodzi do poważnych powikłań zdrowotnych, gdyż może wówczas wystąpić nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy też boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego. 

Diagnozowanie i leczenie boreliozy 

Z uwagi na to, że występujące objawy dotyczą często różnych sfer organizmu, to i różni specjaliści zlecają badania w tym kierunku. Zwykle zajmuje się tym jednak lekarz chorób zakaźnych, jak na przykład dr n. med Jan Miczek. Borelioza jest niebezpieczną chorobą, a więc diagnostyka powinna zostać wykonana praktycznie po każdym ukłuciu przez kleszcza. Aby wykryć zarażenie bakteriami, najczęściej przeprowadzany jest test ELISA, który polega na analizie przeciwciał w pobranej od pacjenta krwi. Do testów wykorzystywana jest krętka boreliozy. Możemy to badanie wykonać na NFZ, jednak potrzebne jest tu skierowanie. Jest także możliwość przeprowadzenia testu prywatnie, zwykle nie jest to duży wydatek. W razie potrzeby stosowane są również inne metody diagnostyczne.  

Leczenie opiera się na kuracji antybiotykowej, która trwa wyjątkowo długo - nawet kilka tygodni. Pacjent przyjmuje również leki eliminujące uciążliwe objawy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz