Artykuł sponsorowany

Blaty kwarcowe. Jaki materiał wybrać? - Kominki 4 You & Kamieniarstwo

Blaty kwarcowe. Jaki materiał wybrać? - Kominki 4 You & Kamieniarstwo

Blaty kuchenne mogą być prawdziwą wizytówką każdej kuchni. Wystarczy tylko użyć do ich budowy odpowiednio szlachetnego materiału, który nada temu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Ciekawą propozycją tego typu są blaty kwarcowe, które wykonuje się ze spieków kwarcowych lub konglomeratów kwarcytowych. Który surowiec jest lepszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć razem ze specjalistami z firmy Kominki 4 You & Kamieniarstwo.

Z czego wykonuje się blaty kwarcowe?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem blatów jest kwarc. Ten naturalny minerał swoją twardością ustępuje tylko diamentowi. W branży budowlanej szybko postanowiono wykorzystać jego wyjątkowe właściwości. Na bazie tego surowca zaczęto produkować płyty ze spieków kwarcowych oraz konglomeratów kwarcytowych. Pierwszy produkt jest mieszaniną kwarcu i innych mocno rozdrobnionych skał, które są prasowane pod ogromnym naciskiem, a następnie wypalane w temperaturze 1200°C. Z kolei konglomeraty kwarcowe powstają przez połączenie mielonego kwarcu z żywicą i pigmentem. Mimo różnicy w technologii produkcji każdy w tych dwóch materiałów charakteryzuje się dużą trwałością i oryginalnym wyglądem. Duży wybór blatów kwarcowych ma w swojej ofercie firma Kominki 4 You & Kamieniarstwo, która na co dzień zajmuje się różnymi pracami kamieniarskimi. Oprócz blatów wykonuje też parapety, schody z kamienia, kominki, czy posadzki z kamienia.

Cechy poszczególnych rodzajów blatów kwarcowych

Parametry fizyczne spieków i konglomeratów są do siebie bardzo zbliżone. Obie powierzchnie odznaczają się wyjątkową odpornością na zarysowania, wilgoć, wysoką temperaturę, środki chemiczne, czy plamy. To czyni z nich idealny materiał na blaty kuchenne, które w trakcie codziennej eksploatacji są bez przerwy narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Na co się więc zdecydować? Na szczęście jest kilka drobnych różnic między nimi, które choć trochę mogą pomóc w wyborze. Blaty ze spieków ze względu na technologię produkcji są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur. Bez problemu postawimy na nim rozgrzaną blachę z ciastem. Konglomerat kwarcytowy ma już w swoim składzie trochę żywicy i dlatego jego wytrzymałość temperaturowa jest niższa i wnosi 130°C. Jeśli chodzi o zarysowania, to spieki także są minimalnie twardsze, ale trzeba przyznać, że to są już bardzo subtelne różnice.

Płyta z konglomeratu będzie za to bardziej estetyczna, bo w miejscu przecięcia zachowuje swoje ubarwienie i wzór, więc brzegi blatów wyglądają bardzo naturalnie. W przypadku spieków trzeba już trochę pokombinować, doklejając elementy pasujące do schematu – mówi pracownik firmy Kominki 4 You & Kamieniarstwo.

Argumentem przemawiającym na korzyść płyty z domieszką żywicy jest również cena, która może być nawet dwukrotnie niższa w porównaniu do spieków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz