Artykuł sponsorowany

Blachodachówki – gdzie sprawdzą się najlepiej i jakie elementy powinny znaleźć się w kompleksowej wycenie pokrycia dachowego?

Blachodachówki – gdzie sprawdzą się najlepiej i jakie elementy powinny znaleźć się w kompleksowej wycenie pokrycia dachowego?
Nowoczesne blachodachówki to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Ogromna gama kolorystyczna, ilość powłok ochronnych oraz różne wzory przetłoczeń powodują, iż mamy do czynienia z rozwiązaniem bardzo uniwersalnym. Na wyjątkową uwagę zasługuje także lekkość tego porycia, ponieważ na jednym metrze kwadratowym jest ono aż dziesięciokrotnie lżejsze od dachówek ceramicznych i cementowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Blachodachówki arkuszowe i modułowe

Obecnie blachodachówki zasadniczo podzielić można na 2 kategorie. Mowa tutaj przede wszystkim o blachach ciętych na wymiar z długości arkusza oraz blachach modułowych, które produkowane są w wymiarach zunifikowanych. Blachodachówki arkuszowe zdecydowanie są w stanie zapewnić dobry efekt estetyczny, a ich szybkość montażu oraz minimalna ilość odpadu montażowego widoczna jest najbardziej na dachach dwuspadowych. Na połaciach o bardziej skomplikowanym kształcie lepiej sprawdzi się blacha modułowa, ponieważ ze względu na niewielkie wymiary, proces montażu jest znacznie bardziej elastyczny. Bez względu na typ blachodachówki, ich konstrukcja pod względem technologicznym jest bardzo zbliżona. W obu przypadkach możemy zetknąć się z rdzeniem wykonanym z ocynkowanej blachy stalowej, który następnie zabezpieczany jest specjalistycznie zaprojektowanymi powłokami ochronnymi wykonanymi z poliestru lub poliuretanu. Zabieg ten ma za zadanie zabezpieczyć blachę przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych w tym przede wszystkim przed wilgocią oraz promieniami ultrafioletowymi.

Jeżeli chodzi o montaż, to w obu rozwiązaniach mamy do czynienia z koniecznością stworzenia stelażu z łat oraz kontrłat, do którego za pomocą wkrętów z gumką mocowane jest pokrycie zasadnicze. W przypadku blachy modułowej trzeba dodatkowo połączyć poszczególne arkusze. Klienci słusznie zauważają, iż blachy modułowe charakteryzują się wyższym przetłoczeniem, przez co lepiej imitują pokrycie ze standardowej dachówki. Co jeszcze warto wiedzieć?

Blachodachówki – jakie elementy powinny znaleźć się w wycenie?

W sytuacji, w której decydujemy się na zakup blachodachówki, cena całego pokrycia dachowego nie będzie zależała jedynie od ceny 1m2 pokrycia. Aby dach mógł właściwie funkcjonować pod względem technicznym, w rzetelnej wycenie powinno znaleźć się wiele akcesoriów. O czym konkretnie mowa?

  •  wybrana blachodachówka,
  •  gąsiory baryłkowe,
  •  taśmy kalenicowe,
  •  wkręty do blachy (około 7/m2, w zależności od strefy wiatrowej),
  •  obróbki blacharskie (pasy nadrynnowe, wiatrownice, rynny koszowe, obróbka deski czołowej, pasy okapowe),
  •  taśmy kominowe lub obróbka blacharska komina,
  •  denka gąsiorów,
  •  warstwa wstępnego krycia (membrana lub papa),
  •  blacha płaska,
  •  łaty i kontrłaty (jeżeli nie zostały zakupione z więźbą dachową,
  •  opcjonalnie farba zaprawkowa,
  •  robocizna (jeżeli materiał sprzedawany jest wraz z usługą montażu),
  •  okna połaciowe – jeżeli występują w projekcie,
  •  system rynnowy wraz z rurami spustowymi.

Jak zatem wyraźnie widać na pełny obraz wyceny pokrycia dachowego składa się wiele elementów. Dopiero w takiej sytuacji inwestor może zapoznać się z kosztem budowy jak najbardziej zbliżonym do ostatecznego. Kompleksowego wsparcia w tym zakresie powinniśmy szukać w najlepszych hurtowniach budowlanych takich jak Twamix, gdzie doświadczeni handlowcy zadbają o to, aby klient nie musiał przejmować się dosłownie niczym. Czy to wszystko, co warto wiedzieć o blachodachówkach?

Uniwersalne zastosowanie blach dachowych

Ogromna popularność blachodachówek wynika głównie z uniwersalności zastosowania. Choć materiał ten najbardziej kojarzy się z budownictwem jednorodzinnym, nie oznacza to, że nie sprawdzą się na obiektach o przeznaczeniu magazynowym lub przemysłowym. W tych przypadkach warto jednak postawić na blachę trapezową, która świetnie sprawdzi się także pod względem ekonomicznym.

Fani rozwiązań oryginalnych mogą zdecydować się na zakup blachodachówki z posypką ceramiczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nie będzie to pokrycie należące do najtańszych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz