Artykuł sponsorowany

Biologiczna regeneracja kanalizacji

Biologiczna regeneracja kanalizacji

Instalacje kanalizacyjne, szczególnie te w dużych miastach, mają już często po kilkadziesiąt lat, dlatego zdarza się, że zawodzą. Kiedy pojawia się problem zarośniętych rur, które nie przepuszczają odpowiedniej ilości ścieków, przydaje się biologiczna regeneracja kanalizacji.

Zanieczyszczenia typowe dla systemów kanalizacyjnych

Systemy kanalizacyjne mają na celu odprowadzanie różnego rodzaju ścieków, zarówno tych z gospodarstw domowych, jak i miejskich czy przemysłowych. Większość takich płynnych odpadów zawiera substancje mające tendencję do osadzania się na powierzchniach rur, systematycznie zmniejszając ich światło. Do takich substancji zalicza się między innymi mydło i tłuszcze kuchenne, pozostałości jedzenia i inne związki biologiczne, włosy, włókna tkanin po praniu i inne tego typu substancje, które z kuchennych zlewów, wanien i kratek prysznicowych trafiają do kanalizacji. Poza zarastaniem rur i zwężaniem ich światła wydzielają one też nieprzyjemny zapach, który może wydostawać się na zewnątrz. Kanalizacje przemysłowe są jeszcze bardziej narażone na zarastanie z uwagi na wiele związków chemicznych, paliw, olejów trafiających po procesie produkcyjnym do ścieków. 

Kiedy warto wykonać regenerację?

Całkowite zarośnięcie światła rur albo ich mocne zwężenie powodują wybijanie ścieków przez wszystkie wyloty w domu czy zakładzie. Brudna woda wydostaje się przez wylewkę zlewu, umywalki czy wanny albo wybija przez kratkę ściekową w łazience. Takie sytuacje są problematyczne i trudne do rozwiązania, nie wspominając o sprzątaniu oraz długotrwale utrzymującym się zapachu. Prostszym sposobem jest zapobieganie. Regeneracja biologiczna to nowa metoda udrażniania kanalizacji, stosowana przez firmę Abis. Pogotowie wodno-kanalizacyjne i inne tego typu firmy usługowe. Proces regeneracji polega na stosowaniu specjalnych preparatów zawierających enzymy i bakterie wpływające na rozkładanie się materii organicznej. W preparatach stosowane są bakterie w formie przetrwalnikowej, aktywowane w kanalizacji, rozkładające związki złożone do prostej postaci wielocukrów, kwasów tłuszczowych czy aminokwasów, a w dalszej przemianie do prostych związków azotowych, wody i gazów.

Zalety regeneracji biologicznej

Podstawową zaletą regeneracji biologicznej kanalizacji jest wyeliminowanie środków chemicznych o drażniącym działaniu. Dzięki temu proces czyszczenia jest bardzo bezpieczny, neutralny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Poza tym środki biologiczne nie wykazują agresywnego działania na powierzchnię rur, które pozostają gładkie, nieuszkodzone i są dzięki temu mniej podatne na osiadanie kolejnych cząstek. Kanalizacja czyszczona metodą biologiczną dłużej pozostaje sprawna i nie wymaga wymiany. Bakterie i enzymy wchodzące w skład stosowanych preparatów doskonale radzą sobie zarówno z materiałami organicznymi, jak tłuszcze czy białka, ale też rozpuszczą i usuną kamień kotłowy. Kolejnym atutem jest skuteczność metody w każdej instalacji bez względu na rodzaj zastosowanych rur. Bakterie udrożnią zarówno system żeliwny, jak i z innych materiałów. Metoda jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz