Artykuł sponsorowany

Biegły rewident – jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Biegły rewident – jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Zawód biegłego rewidenta to wyjątkowa działalność związana z księgowością i rachunkowością. Aby go wykonywać, trzeba mieć nie tylko dużą wiedzę teoretyczną, ale też specyficzne predyspozycje i cechy osobowości. Jest to prestiżowy i dobrze płatny zawód. Co trzeba zrobić, aby zostać biegłym rewidentem? Jak zdobyć uprawnienia? Jakie są obowiązki na tym stanowisku?

Zawód zaufania publicznego

Praca biegłego rewidenta jest skomplikowana i ważna z punktu widzenia zaufania publicznego. Wiele osób, które zdobywa te uprawnienia, nie pracuje w zawodzie. Ich wszechstronna wiedza wykorzystywana jest na wielu innych polach w świecie finansów. Jedno jest pewne – zdobycie uprawnień biegłego rewidenta otwiera wiele dobrze płatnych ścieżek kariery.

Jak zostać biegłym rewidentem?

Aby móc kandydować do zdobycia uprawnień biegłego rewidenta, trzeba ukończyć studia wyższe lub być w trakcie ich kończenia podczas kwalifikacji wstępnej – nie muszą być związane z księgowością. Wniosek składa się do Polskiej Izby Biegłych Rewidentów. Jeśli kandydat na biegłego rewidenta zostanie dopuszczony do egzaminów, musi się liczyć z 4 sesjami, na które składa się aż 10 egzaminów z wiedzy teoretycznej. Równolegle powinna rozpocząć się przynajmniej roczna praktyka w rachunkowości – mogą to być zarówno firmy audytorskie, jak i jednostki prowadzące własne księgi lub biura rachunkowe, które prowadzą księgowość innych firm.

Po odbytej praktyce i zdanych pierwszych dwóch sesji i dwóch egzaminów III sesji, odbywa się aplikacja. Trwa ona dwa lata (drugi rok liczy się dopiero od zdania wszystkich egzaminów). Jeśli praktyka nie została zaliczona, aplikacja trwa trzy lata. Miejscem aplikacji musi być firma audytorska.

Wiele lat ciężkiej pracy i zdobywania wykształcenia kończy egzamin dyplomowy. Składa się on z części pisemnej i ustnej, związanej konkretnie z teorią pracy biegłego rewidenta. Jego pozytywny wynik wieńczy ślubowanie i wpis do rejestru biegłych rewidentów.

Obowiązki biegłego rewidenta

Podstawowym obowiązkiem biegłego rewidenta jest badanie sprawozdań finansowych spółek. Przeprowadzają je takie firmy, jak Rewident Sp. z o.o.. Do ich zadań należy weryfikacja pozycji sprawozdania finansowego w ramach ustalonego poziomu istotności czy analiza finansowa przedsiębiorstwa. Służą oni wiedzą doradczą w działach księgowości przedsiębiorstw i pomagają uniknąć błędów w przyszłości. Po wykonaniu kontroli biegły rewident tworzy raporty i opinie, mające służyć za wsparcie i wykazać nierzetelności w sprawozdaniu finansowym.

Możliwości wykonywania sprawozdań jest wiele – od sprawdzania finansów firm czy partii politycznych po pomoc w poprawianiu dokumentów księgowych przy składaniu wniosków o dofinansowania. Biegły rewident musi posiadać nie tylko rozległą wiedzę finansową, znać najbardziej aktualne przepisy i odnajdywać się w gąszczu ustaw, ale też charakteryzować się spostrzegawczością, niezwykłym poziomem skupienia uwagi oraz obiektywizmem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz