Artykuł sponsorowany

Bezpieczny montaż rusztowań przez firmę S.K.A.T. Rusztowania

Bezpieczny montaż rusztowań przez firmę S.K.A.T. Rusztowania

Aby praca na wysokości z wykorzystaniem rusztowania stalowego lub aluminiowego przebiegała bezpiecznie, musi być ono odpowiednio zmontowane. Tym jednak mogą zajmować się tylko pracownicy z uprawnieniami do takich czynności. Stąd też bezwzględnie należy powierzyć takie zadanie właściwej firmie, między innymi S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich.

Wykwalifikowani fachowcy w zakresie rusztowań

Wiele prac na wysokościach, których wykonywanie jest zaplanowane na dłuższy czas, jest możliwych do zrealizowania tylko i wyłącznie dzięki solidnym i stabilnym rusztowaniom. Mogą one występować w różnych wariantach konstrukcyjnych, co pozwala dopasować je na przykład do skomplikowanej bryły budynku. Przede wszystkim jednak poszczególne komponenty, z jakich się składają, muszą być w dobrym stanie technicznym. To jest w stanie zagwarantować firma S.K.A.T. Rusztowania z Siemianowic Śląskich. Działa ona w branży od 2010 roku i w tym czasie swoimi usługami wsparła ogromną liczbę inwestycji budowlanych.

Zajmuje się przede wszystkim sprzedażą oraz wynajmem rusztowań stalowych, aluminiowych, z włókna szklanego oraz szalunków. To niezbędny sprzęt podczas niezliczonych prac budowlanych i remontowych. Samo jego pozyskanie, niezależnie od sposobu, to jednak jeszcze nie wszystko. Równie ważną rolę odgrywa ustawienie konstrukcji na miejscu robót. Tego zadania jednak nie może podjąć się każdy. Jak zatem poradzić sobie z jego rozłożeniem?

Montaż rusztowania na placu budowy

Po tym, jak wszystkie elementy dotrą na miejsce, trzeba sprawdzić ich kompletność, ale także stan techniczny. Wszelkie oznaki korozji czy inne ubytki dyskwalifikują daną część z użytku. Mogłoby to bowiem niekorzystnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji, a tym samym nie gwarantowałaby ona bezpieczeństwa pracownikom budowy. Stąd też ważny etap to odpowiednie przygotowanie podłoża pod rozstawiane rusztowanie, a dokładnie jego utwardzenie oraz skontrolowanie nośności i odprowadzania wód opadowych. Dopiero po tych czynnościach można przejść do łączenia ze sobą poszczególnych komponentów, a także ewentualnego zakotwienia rusztowania do statecznych elementów elewacji. Każda konstrukcja, niezależnie od wielkości, musi zostać wyposażona w poręcze, antypoślizgowe podesty oraz krawężniki, ale o to nie trzeba się martwić, pozyskując sprzęt od firmy S.K.A.T. Rusztowania, która od zawsze dostarcza swoim klientom kompletne rozwiązania w tym zakresie.

Uprawnienia do ustawiania rusztowania

Jak zostało wcześniej wspomniane, montażem takich obiektów mogą zajmować się wyłącznie osoby dysponujące właściwymi uprawnieniami. Te zdobywa się na drodze odbytego kursu i zdanego egzaminu. O szczegółach opowiada pracownik firmy S.K.A.T. Rusztowania z Łodzi:

Pracownicy zajmujący się montażem rusztowań muszą ukończyć szkolenie w tym zakresie, które organizuje Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie lub inne uprawnione do tego jednostki. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz aktualne badania lekarskie z brakiem przeciwwskazań do pracy na wysokości powyżej 3 metrów.

Uzyskane zezwolenie ma charakter bezterminowy, a uprawnia nie tylko do montażu, ale również demontażu tego rodzaju konstrukcji. Proces ten wymaga ścisłej znajomości zasad BHP oraz przestrzegania właściwej kolejności działań. Rozstawione rusztowanie każdorazowo musi przejść procedurę odbioru technicznego. Dopiero wpis w dzienniku budowy lub protokole takiego odbioru umożliwia jego bezpieczną eksploatację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz