Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo na stoku. 10 przykazań narciarza

Bezpieczeństwo na stoku. 10 przykazań narciarza

Nikt chyba nie zaprzeczy temu, że jazda na nartach to prawdziwa przyjemność. Jednak aby szusowanie na stoku sprawiało frajdę, trzeba pamiętać o stosowaniu kilku ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy dziesięć wskazówek, jak jeździć, aby uniknąć kontuzji oraz nie stanowić zagrożenia dla innych. Dotyczą one zarówno początkujących, jak i doświadczonych narciarzy.

1. Realnie oceniaj swoje możliwości i umiejętności narciarskie

Jeżeli jesteś początkującym narciarzem i dopiero niedawno zacząłeś przygodę z dwoma deskami, unikaj trudnych oraz skomplikowanych tras. Nowe wyzwania są sporą pokusą, ale do szlifowania narciarskich umiejętności lepiej nadają się te stoki, które są przeznaczone dla mniej zaawansowanych narciarzy. Zjazd zbyt wymagającą trasą może skończyć się wypadkiem, a nawet urazem.

2. Dobrze przygotuj narty!

Narty, z których korzystałeś w zeszłym sezonie, muszą przejść konserwację. Powinny zostać naostrzone, a ich wiązania powinny być wyregulowane. Nie możesz lekceważyć też tego, jak przewozisz swój sprzęt. Deski, aby gwarantowały bezpieczeństwo, muszą być podczas transportu zabezpieczone przed deszczem, śniegiem czy solą drogową.

3. Nie zapomnij o dodatkowym wyposażeniu

Odpowiedzialny narciarz wie, że nie wyrusza się na stok bez niezbędnych akcesoriów.

Przypominania o tym, jak istotne podczas jazdy na nartach są kask i gogle, nigdy za wiele. Noszenie kasku amortyzującego wstrząsy może uratować życie. Natomiast gogle zapewniają narciarzowi należytą widoczność” - mówi ekspert ze sklepu nordicsklep.pl

4. Brawurę zostaw na inne okazje

Nawet jeżeli na stoku czujesz się jak ryba w wodzie, nie przeceniaj swoich możliwości. Zbyt fantazyjna, a co gorsza bezmyślna jazda to duże ryzyko poważnej kontuzji. Pamiętaj, że na trasie odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo, jak i jej pozostałych użytkowników.

5. Jazda tylko bez procentów

Alkohol powoduje zaburzenia równowagi oraz spowalnia reakcje na bodźce. Nawet niewinny kufel piwa może przyczynić się do tego, że nie zdążysz wyhamować lub przewrócisz się podczas wchodzenia w zakręt.

6. Przygotuj się do sezonu

Roczna przerwa od nart to dostatecznie długi czas, aby forma narciarza nieco spadła. Dlatego przed szusowaniem na stoku warto zadbać o swoją kondycję. Zapisz się na siłownię lub pobiegaj, aby być dobrze przygotowanym do sezonu.

7. Uważaj na znaki!

Nigdy nie lekceważ oznakowania na trasie. Znaki zakazu, nakazu znacznie poprawiają bezpieczeństwo podczas jazdy. Łamiąc przepisy, narażasz siebie i innych narciarzy na wypadek.

8. Wykup ubezpieczenie

Przezorność zawsze się opłaca. Dzięki wykupieniu ubezpieczenia przed wjazdem uchronisz się przed kosztami ewentualnego leczenia. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wybierasz się za granicę.

9. Korzystaj z usług instruktorów

Jeśli nie czujesz się pewnie na nartach, wykup lekcje u doświadczonego instruktora. Taka osoba może skorygować twoje błędy i nauczy cię poruszać się po stoku. Ma to kolosalny wpływ na bezpieczeństwo.

10. Pomagaj innym

Kiedy zauważysz, że na stoku inna osoba potrzebuje pomocy, zatrzymaj się. Być może narciarz doznał urazu, a wzywając pogotowie ratunkowe, uratujesz mu życie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz