Artykuł sponsorowany

Bale drewniane do budowy domów

Bale drewniane do budowy domów

Domy z bali są w Polsce coraz popularniejsze. Nie tylko tworzy się je w wersji domków letniskowych oraz górskich czy nadmorskich. Domy z bali świetnie sprawdzają się również jako budynki całoroczne. Mogą być zarówno niewielkie i przytulne, jak i wielkie, przestronne oraz bardzo nowoczesne. Aby móc jednak myśleć o inwestycji wzniesienia domu z bali, należy dobrać wysokiej klasy obrobione drewno. Znaleźć można je w szeroko wyspecjalizowanych tartakach.

Specyfikacja bali do budowy domów

Bale drewniane do budowy domów muszą spełniać restrykcyjne normy branżowe, a także budowlane. Przygotowanie takich materiałów wymaga precyzji. Istotna jest selekcja drzewa oraz jego dokładna obróbka. Przede wszystkim tartaki muszą wybierać zdrowe rośliny o odpowiednich średnicach pni. Ważna jest również dokładna obróbka mechaniczna dotycząca m.in. ściągnięcia kory. W późniejszym czasie surowiec należy poddać także suszeniu komorowemu czy sezonowaniu. Drewno bezsprzecznie musi przejść także zabieg fitosanitarny i impregnację. W pierwszym przypadku mowa o usuwaniu z materiału wszystkich insektów, grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów wraz z formami przetrwalnikowymi. Impregnacja polega zaś np. na kąpielach drewna w specjalnych roztworach. Dzięki temu gotowe do sprzedaży bale są m.in. hydrofobowe i dodatkowo zabezpieczone przeciw działaniu ognia.

Standardy bali drewnianych do budowy domów jasno wskazują minimalne własności, jakie musi spełniać materiał na ściany czy też podwaliny. Jeśli chodzi o ściany, należy wiedzieć, że bal musi posiadać średnicę przynajmniej 20 centymetrów. Zawartość wilgoci powinna być niższa lub równa 19%. Szczególną uwagę architekci oraz inwestorzy muszą zwrócić też na linię skręcenia włókna. Może ona być odmienna w zależności od gatunku drzewa oraz kształtu przekroju bali. Wyróżnia się bowiem:

  • bale okrągłe pełne,
  • bale dwustronnie zaokrąglone,
  • bale klasyczne,
  • bale prostokątne.

Dlaczego sposób obrobienia bali jest ważny?

Własności techniczne bali do budowy domu są bardzo ważne. Wskazują na trwałość budynku. Wyznaczają również standardy potrzebnych izolacji. Nie tylko to jest jednak dla inwestorów ważne. Istotna jest też kwestia wizualna, na którą wpływa m.in. sposób obróbki bali. Różne rodzaje drewna konstrukcyjnego oferuje zatem Tartak Kołodziej, realizujący nawet indywidualne zamówienia.

Jeśli inwestor marzy o naturalnym wyglądzie ścian, których estetyka uwzględni nierówności, niedoskonałości oraz dzikość, powinien wybrać on bale ciosane ręcznie. Są one jednak drogie i trudno dostępne. Znacznie częściej wykorzystywane są zatem bale korowane ciśnieniowo. Ich obróbka polega głównie na zerwaniu kory. Sęki i nierówności nie są zatem usuwane, a powierzchnia jest umiarkowanie wygładzona. Najbardziej idealne są zaś bale profilowane – każdy bal jest niemalże identyczny. Stosować warto je wtedy, kiedy elewacja lub wnętrza mają zostać wykończone innym materiałem np. w modelu zabudowy suchej.

Czemu warto budować domy z bali?

Budowa domów z bali jest stosunkowo tania i szybka. Drewno jest też niebywale wytrzymałe i wbrew popularnym mitom łatwe w dowolnym wykańczaniu. Domy z bali mogą mieć zarówno górski charakter, jak i mogą tworzyć obiekty nowoczesne, skandynawskie i klasyczne. Bale są dodatkowo bardzo wytrzymałe i żywotne. Świetnie współpracują z izolacjami i gwarantują wnętrzom przyjemny mikroklimat. Wspomnieć należy również o braku toksyczności – surowce te uznawane są za wysoce proekologiczne i biodegradowalne. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz