Artykuł sponsorowany

Badanie laryngologiczne i otolaryngologia z Miller Med

Badanie laryngologiczne i otolaryngologia z Miller Med

Otolaryngologia jest działem medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów znajdujących się w obrębie głowy i szyi, czyli chorób gardła, uszu, krtani, nosa. Otolaryngologia zajmuje się schorzeniami języka, ślinianek, przełyku, dolnych dróg oddechowych oraz zatok przynosowych.

Czym się różni laryngologia od otolaryngologii?

Otolaryngologia i laryngologia są jedną dziedziną medycyny. Określenie laryngologia przyjęło się jako powszechniejsze, ponieważ jest trochę krótsze. Otolaryngologia dzieli się na różne specjalności:

  • foniatria zajmuje się w leczeniu problemów ze strunami i więzadłami głosowymi,
  • rynologia zajmuje się chorobami nosa i zatok,
  • onkologia laryngologiczna jest związana z diagnozowaniem i leczeniem nowotworów narządów umiejscowionych w obrębie głowy i szyi.

Otolaryngolog zajmuje się schorzeniami uszu, nosa czy gardła. Do poradni otolaryngologicznej trafiają także osoby, które zawodowo pracują głosem, np. nauczyciele czy śpiewacy, podczas okresowych badań pracowniczych.

Jak wygląda badanie laryngologiczne?

Podczas badania laryngologicznego, które jest wykonywane w gabinecie laryngologicznym, wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt optyczny. Dzięki niemu możliwe jest dokładne zbadanie mikrostrun w obrębie badanego narządu. Takimi narzędziami są otoskop, endoskop i mikroskop. W przychodni Miller Med. s.c. Alicja Miller Zdzisława Nowak znajduje się poradnia otolaryngologiczna. Można w niej wykonać badanie słuchu oraz profilaktyczne badania gardła lub zatok. Leczenie zatok to proces długotrwały, dlatego lekarz laryngolog musi wykonać dokładne badania. Przebieg badania zależy od rodzaju schorzenia, z jakim się zgłaszamy do gabinetu laryngologicznego. Jeśli dolegliwości dotyczą uszu, badanie będzie wykonywane z użyciem wziernika usznego, którym będzie mógł ocenić stan ucha środkowego. Poza takim badaniem lekarz może też wykonać specjalny test, który pozwoli ocenić mu drożność trąbki słuchowej. Jeśli pacjent zgłosi się z dolegliwościami w jamie nosowej, to badanie będzie wykonane z wykorzystaniem wziernika nosowego. Takie badanie pozwoli laryngologowi ocenić stan przedniej części jamy nosowej oraz gardła. Z kolei osoby, które mają dolegliwości w obrębie gardła, badanie będzie wykonane z użyciem drewnianej szpatułki. Lekarz również palpacyjnie sprawdzi stan zausznych węzłów chłonnych oraz krtani. Natomiast wewnętrzny stan krtani laryngolog ocenia za pomocą specjalnego lusterka krtaniowego. To badanie może być nieprzyjemne dla pacjenta, ponieważ pojawia się odruch wymiotny. Jednak aby temu zapobiec, przed badaniem gardło jest miejscowo znieczulane.

Opracowanie:
Krosno, Grodzka 47a lok. pokój 234
tel. 601 547 631
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz