Artykuł sponsorowany

Badanie krwi - jak często powinniśmy je wykonywać?

Badanie krwi - jak często powinniśmy je wykonywać?

Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku wykonywać badanie krwi, czyli podstawowe badanie diagnostyczne, dzięki któremu otrzymujemy informacje o ogólnym stanie zdrowia. Poprzez morfologię krwi możemy również rozpoznać zaburzenia pracy wielu narządów. Co zasmuca, niewiele osób pamięta o regularnym wykonywaniu tego badania. Według przeprowadzonych badań aż 43% Polaków rzadziej uczęszcza na profilaktyczne badanie krwi. Co warto wiedzieć o badaniu krwi? Jak się do niego przygotować? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Morfologia - podstawowe badanie krwi

Morfologia to jedno z podstawowych badań krwi, które pomaga w ocenie stanu zdrowia. Badanie krwi określa między innymi liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny zawartej w erytrocytach (to ona jest odpowiedzialna za transport tlenu do komórek organizmu). Morfologia obejmuje również sprawdzenie objętości erytrocytów oraz średnie stężenie hemoglobiny wewnątrz czerwonych krwinek.

Badanie krwi jest bardzo pomocne podczas poszukiwania przyczyn choroby lub uciążliwych objawów. Jakiekolwiek odchylenia od normy któregoś z parametrów bardzo często jest cenną wskazówką dla lekarza.

Jak się przygotować do badania krwi?

Do badania krwi nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Należy jednak pamiętać, aby około 12h przed badaniem powstrzymać się od jedzenia. To bardzo ważne, gdyż badanie musi być wykonane na czczo. Warto również pamiętać o tym, aby na badanie przyjść wypoczętym. Według specjalistów wysiłek fizyczny, jak i zmęczenie zaburzają gospodarkę węglowodanową, co może wpłynąć na wyniki, przez co mogą być one fałszywe. Ponadto dzień przed pobraniem nie należy pić alkoholu oraz zrezygnować z papierosów.

Badanie krwi możemy wykonać praktycznie w każdej placówce medycznej oferującej usługi diagnostyczne. Na przykład: Specjalistyczne Gabinety Medyczne Zdrowie oferują swoim pacjentom pełen zakres badań laboratoryjnych - w tym oczywiście badanie krwi. W tej placówce pobieranie krwi wykonywane jest systemem próżniowym, który jest najbezpieczniejszy zarówno dla pacjenta, jak i dla osoby pobierającej.

Czego możemy dowiedzieć się z morfologii?

Wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma bardzo wiele czynników - w tym również konsumowane przez nas pożywienie. Wiele osób zapomina, jak ważne jest jedzenie pełnowartościowych posiłków każdego dnia. Ponadto wiele osób je produkty, których nie powinno. Aby dowiedzieć się, które produkty powinniśmy unikać, powinniśmy wykonać test na nietolerancje pokarmowe. Z otrzymanych wyników dowiemy się, czy posiadamy nadwrażliwość, na któryś z 46 produktów w 3-stopniowej skali. Jeśli okaże się, że powinniśmy zrezygnować z jakichś produktów, powinniśmy ułożyć specjalną dietę, dzięki której na pewno zauważymy poprawę kondycji naszego organizmu.

Musimy również pamiętać, że do prawidłowego organizmu niezbędne są odpowiednie ilości witamin i minerałów. Mowa tu między innymi o witaminie D3. Niedobór witaminy D3 powoduje bardzo wiele schorzeń - m.in. cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze. Warto również wiedzieć, że nadmiar tej witaminy także negatywnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan witaminy D3 w organizmie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz