Artykuł sponsorowany

Badania sanitarno-epidemiologiczne w Gabinecie Medycyny Pracy dr. Marcina Wójcika

Badania sanitarno-epidemiologiczne w Gabinecie Medycyny Pracy dr. Marcina Wójcika

Badania sanitarno-epidemiologiczne mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, a tym samym zabezpieczenie zdrowia pracowników, klientów oraz innych osób. Dlatego w wielu zakładach pracy wykonywanie badań sanitarno-epidemiologicznych jest wymagane przez przepisy prawa. W artykule omówimy, co dokładnie obejmują badania oraz kto i kiedy musi je wykonać.

Czym są badania sanitarno-epidemiologiczne?

Badania sanitarno-epidemiologiczne dla pracowników to obowiązkowe badania wykonywane przed zatrudnieniem oraz w trakcie pracy w niektórych zawodach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników oraz osób z otoczenia. Przeprowadzenie takich badań jest wymagane przez prawo, a ich wyniki mogą mieć wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Aby wykonać badanie, należy zgłosić się do placówki, takiej jak np. Gabinet Medycyny Pracy dr. Marcina Wójcika w Mostach, gdzie w tym cely przebadane zostaną próbki kału z 3 kolejnych dni.

Podczas badań sprawdza się, czy pracownik nie cierpi na choroby zakaźne, które mogą stanowić zagrożenie dla klientów czy pacjentów. Wykaz chorób, które wykluczają możliwość zatrudnienia lub wykonywania określonych zawodów, określają przepisy prawa. Jednak można do nich zaliczyć m.in. gruźlicę, kiłę, HIV/AIDS, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, a także pałeczki duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, oraz inne pałeczki z rodzaju Salmonella i Shigella.

Kto i kiedy może poddać się badaniom sanitarno-epidemiologicznym?

Wymagania dotyczące badań sanitarno-epidemiologicznych zależą od konkretnej sytuacji oraz stanowiska pracy i są określone przez prawo. Do Gabinetu Medycyny Pracy dr. Marcina Wójcika mogą zgłosić się m.in.:

  • pracownicy służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, technicy medyczni i inni pracownicy, którzy mają styczność z pacjentami),

  • pracownicy gastronomii (jeśli mają styczność z żywnością),

  • pracownicy przemysłu mięsnego (jeśli mają styczność z mięsem i jego przetworami),

  • osoby zatrudnione w instytucjach opieki (np. w domach opieki),

  • pracownicy przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych,

  • pracownicy sklepów spożywczych i innych miejsc, w których dochodzi do kontaktu z żywnością i jej przetworami,

  • uczniów szkół gastronomicznych i hotelarskich.

Gdy badania sanitarno-epidemiologiczne nic nie wykażą, lek. med. pracy Marcin Wójcik wystawia orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych, które zawiera informacje o stanie zdrowia pacjenta oraz braku przeciwwskazań do podjęcia zatrudnienia. Orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest ważne przez określony czas i należy je regularnie odnawiać.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz