Artykuł sponsorowany

Badania pracownicze i nie tylko w gabinecie lekarza medycyny pracy Jadwigi Bernaś-Błaszczyk

Badania pracownicze i nie tylko w gabinecie lekarza medycyny pracy Jadwigi Bernaś-Błaszczyk

Każda osoba, która pracuje w jakiejś firmie, musi prze rozpoczęciem pracy wykonać odpowiednie badania u lekarza medycyny pracy. Skierowanie na badania pracownicze wystawia zakład pracy. Pracownik musi udać się z nim do gabinetu lekarskiego.

Kto musi wykonać badania u lekarza medycyny pracy?

 W Kodeksie Pracy istnieje zapis, który zobowiązuje pracowników do wykonywania badań lekarskich. Rodzaj badań jest dobierany w zależności od stanowiska, jakie zajmuje oraz czynników szkodliwych z jakimi ma styczność. Zgodnie z przepisami Prawa Pracy żaden pracownik nie może odmówić wykonania badań lekarskich. Jeśli nie wykona badań, pracodawca może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Według Kodeksu Pracy badania powinno się wykonać przed rozpoczęciem nowej pracy, po zmianie stanowiska lub kiedy poprzednio wydane zaświadczenie straci swoją ważność. Jeśli pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż 30 dni, to również jest zobowiązany co wykonania badań kontrolnych u lekarza medycyny pracy.

Co zawiera skierowanie na badania pracownicze?

Każdy pracodawca ma obowiązek wystawić swoim pracownikom skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy. Na skierowaniu powinny być uwzględnione takie informacje jak:

  • opis stanowiska pracy ( na którym pracuje lub będzie pracowała dana osoba),
  • opis warunków pracy i czynników szkodliwych związanych ze stanowiskiem pracy,
  • rodzaj badania ( w zależności od potrzeb: wstępne okresowe lub kontrolne),
  • w przypadku chorób przewlekłych do skierowania muszą być dołączone aktualne wyniki i lista przyjmowanych leków.

Jeśli pracownik przejdzie pomyślnie wszystkie badania, lekarz medycyny pracy Jadwiga Bernaś-Błaszczyk wystawia orzeczenie o braku przeciwwskazań lub przeciwwskazaniach do pracy na danym stanowisku. Takie orzeczenie jest wystawione w dwóch egzemplarzach. Jeden dla pracownika i jeden dla pracodawcy. Kodeks Pracy zabrania pracodawcy dopuścić do pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań lekarskich. Niedopilnowanie tego może skutkować nałożeniem wysokiej kary na pracodawcę.

Badania na licencję na broń

Osoby, które chcą uzyskać licencję na broń muszą wykonać badania psychologiczne i lekarskie. W gabinecie badań lekarskich ocenia się ogólny stan zdrowia. Badaniom poddawany jest również układ nerwowy, narząd wzroku, słuchu i równowagi. Oceniania jest również koordynacja ruchowa danej osoby. Oprócz badań ogólnych osoba, która ubiega się o pozwolenie na broń musi wykonać badania psychologiczne, które pomagają określić osobowość oraz poznać poziom dojrzałości społecznej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz