Artykuł sponsorowany

Badania okresowe pracownika - kto je wykonuje i jak wyglądają?

Badania okresowe pracownika - kto je wykonuje i jak wyglądają?

Badania okresowe pracownika są badaniami, dzięki którym można określić stan zdrowia pracownika. Dziękie temu zaświadczeniu pracodawca ma pewność, że pracownik może wykonywać powierzone mu zadania bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu. Kto wykonuje takie badania, jak często należy je robić i w jaki sposób są przeprowadzane? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej!

Czym są badania okresowe i jak wyglądają?

Badania okresowe pracownika są badaniami, których zadaniem jest określenie stanu zdrowia danej osoby. Badania te nie mają określonego prawnie scenariusza, więc sposób ich przeprowadzania może być różny, w zależności od lekarza, który może w pewnych sytuacjach nawet zwiększyć zakres badań okresowych. W większości przypadków badania nie trwają długo, lekarz zadaje kilka pytań i sprawdza ogólny stan zdrowia pacjenta. Jak mówi na Andrzej Steckiewicz lek. medycyny pracy, internista, jeśli lekarz ma wątpliwości co do tego, czy dana osoba może pracować na swoim stanowisku, może zlecić dodatkowe badania albo wystawić odpowiednie orzeczenie. Na podstawie tego orzeczenia pracodawca musi zmienić pracownikowi stanowisko pracy.

Co w sytuacji, kiedy pracownik nie zgadza się z wydanym przez lekarza orzeczeniem? Od decyzji lekarza medycyny pracy można się odwołać w ciągu 7 dni. Pracownik zostanie wysłany na badania do lekarza orzecznika, który ustali, kto ma rację.


Jak często wykonywać badania okresowe?

Częstotliwość wykonywania badań okresowych zależna jest od tego, na jakie stanowisko dana osoba się ubiega. Informacje dotyczące tego, jak często wykonywać badania, znajdują się w orzeczeniu wystawionym przez lekarza medycyny pracy. Na niektórych stanowiskach, szczególnie takich, w których pracownik ma kontakt z niebezpiecznymi substancjami lub stanowisko jest groźne dla zdrowia, badania są przeprowadzane częściej niż w innych miejscach.

Warto wiedzieć o tym, że koszt badania okresowego lub dopuszczającego do pracy powinien zostać poniesiony przez pracodawcę - jeśli pracownik zapłacił za badania z własnej kieszeni, to pracodawca musi mu zwrócić kwotę badania. Większość pracodawców jednak podpisuje odpowiednie umowy z lekarzami, więc pracownik nie musi wykładać wcześniej pieniędzy z własnej kieszeni. Udział w badaniach jest obowiązkowy i pracownikowi przysługuje płatny dzień wolny.

Jeśli pracownik z jakiegoś powodu odmawia udziału w badaniach, wtedy pracodawca może bez żadnych konsekwencji rozwiązać z nim umowę o pracę. Rozwiązanie w takiej sytuacji następuje w trybie natychmiastowym, bez żadnego okresu wypowiedzenia. Z kolei jeśli pracodawca nie skieruje pracownika na badania okresowe, to czeka go kara wynikająca z naruszenia obowiązujących przepisów BHP.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz