Artykuł sponsorowany

Badania nieniszczące w ofercie centrum badawczo-rozwojowego Palab

Badania nieniszczące w ofercie centrum badawczo-rozwojowego Palab

Przedsiębiorstwo Palab działa na rynku od 2008 roku. Specjalizuje się w weryfikacji jakości materiałów konstrukcyjnych oraz różnorodnych stopów metali wykorzystywanych w branży przemysłowej, za pomocą badań nieniszczących. Palab współpracuje z zarówno z małymi, jak i dużymi firmami, których celem jest nieustanne dążenie do perfekcji w kwestii produkowanych przez siebie wyrobów. Jakie badania nieniszczące można wykonać w laboratorium Palab?

Czym są badania nieniszczące?

Konstrukcje stalowe są powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej, kolejowej, motoryzacyjnej czy energetyce. Ich przykładem mogą być różnego rodzaju profile, kształtowniki, podesty czy kratownice. Od jakości tychże elementów zależy wytrzymałość danej konstrukcji i bezpieczeństwo jej użytkowników. Badania nieniszczące umożliwiają dokładną weryfikację poprawności struktury materiału bez potrzeby jej naruszania. Jak przekonuje specjalista z firmy Palab – jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i innowacyjnych technik badawczych. Do prowadzenia badań nieniszczących konstrukcji stalowych potrzeba doskonale wyposażonego laboratorium oraz wykwalifikowanego i zaangażowanego w swoją pracę personelu.

Jakie są rodzaje badań nieniszczących?

W ofercie centrum badawczo-rozwojowego Palab klienci mogą znaleźć szeroki wybór badań nieniszczących. Do podstawowych metod oceny jakości konstrukcji stalowych można zaliczyć:

  • metodę wizualną – polegającą na obserwacji powierzchni materiału przy pomocy oka nieuzbrojonego lub endoskopu,
  • metodę penetracyjną – polegającą na wykorzystaniu barwnych i fluoroscencyjnych cieczy do oceny spoin i wskazania ewentualnych nieciągłości,
  • metodę magnetyczno-proszkową – polegającą na wzbudzaniu w danym elemencie pola magnetycznego i poszukiwaniu lokalnych pól rozproszenia, które powstają w miejscu występowania wady,
  • metodę ultradźwiękową – polegającą na badaniu obiektu przy pomocy fal ultradźwiękowych, które odbijają się i uginają w miejscu wystąpienia nieciągłości,
  • metodę radiograficzną – polegającą na wykorzystaniu promieniowania X i gamma do badania konkretnego obiektu.

Specjaliści z laboratorium Palab przeprowadzali badania nieniszczące dla firmy Simens i Solaris oraz ocenili jakość materiałów potrzebnych do budowy Urzędu Marszałkowskiego, Dworca Głównego i stadionu Miejskiego w Poznaniu.

Jakie są największe zalety badań nieniszczących?

Badania nieniszczące charakteryzują się dużą skutecznością i wiarygodnością. Dzięki różnorodnym metodom badawczym eksperci z firmy Palab są w stanie dotrzeć do każdego urządzenia oraz materiału, z którego je wytworzono. Diagnozie NDT z powodzeniem można poddawać prototypy, wyroby będące w produkcji oraz takie, które są już w użyciu. Warto zaznaczyć, że wykonanie badań nieniszczących przynosi zakładom spore oszczędności. Wczesne wykrycie wad konstrukcji pozwala na wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych, co ogranicza koszty związane z rozpoczęciem procesu produkcji od nowa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz