Artykuł sponsorowany

Badania, które warto wykonywać regularnie

Badania, które warto wykonywać regularnie

Wczesne wykrycie chorób pozwala na ich efektywne leczenie. Można je skutecznie kontrolować i spowolnić ich przebieg, zanim wyrządzą duże szkody w organizmie i znacznie pogorszą stan zdrowia. Większość z nas chodzi do lekarza wtedy, gdy odczuwa już jakieś dolegliwości. Warto jednak to zmienić i pojawić się u lekarza, chociażby raz na rok w celu wykonania badań profilaktycznych. Oto kilka z nich, które każdy z nas powinien regularnie wykonywać.

Badania krwi

Wykonując standardowe badanie krwi, tzw. morfologię, można poznać ogólną kondycję organizmu. Dzięki niemu lekarz może ocenić, czy dana osoba cierpi na stan zapalny, anemię, czy też inne schorzenia. Morfologia sprawdza poszczególne elementy krwi (krwinki czerwone, białe itp.), ich poziom, objętość i kształt. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz rodzinny może wdrożyć leczenie, zlecić dalsze pogłębione badania, bądź też wypisać skierowanie do specjalisty. Do badania krwi nie trzeba specjalnego przygotowania, warto jednak zgłosić się na nie na czczo (najlepiej rano). Przed pobraniem krwi poleca się jedynie picie wody — kawa, herbata, słodkie napoje nie są wskazane. Z próbki krwi można zbadać także inne rzeczy, na przykład poziom cholesterolu, hormonów, witamin, minerałów i innych związków.

Badania moczu

Jest to kolejne niezwykle często wykonywane badanie laboratoryjne. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie we wczesnej fazie chorób nerek, nadnerczy, dróg moczowych, tocznia. Z jego pomocą można określić predyspozycje do tworzenia się kamieni, ułatwia ono również diagnostykę cukrzycy i innych chorób. Warto je wykonywać przynajmniej raz na dwa lata, natomiast w przypadku osób powyżej 55 roku życia – co roku. Podczas badania laborant ocenia różne parametry moczu (barwę, odczyn) oraz sprawdza, czy znajdują się w nim substancje, których nie powinno być np. glukoza, białko, barwniki żółciowe, nadmierna ilość bakterii. W celu zwiększenia wiarygodności badania, pacjent powinien odpowiednio przygotować próbkę, tj.: użyć sterylnego pojemnika z apteki, a przed oddaniem próbki umyć okolice intymne. Mocz powinien być pobrany rano.

Inne badania

Badanie krwi i moczu wykonywane na przykład przez Laboratorium Analityczne Andrzej Janowicz ze Świnoujścia to podstawa. Oprócz nich warto regularnie wykonywać inne testy. Zalicza się do nich lipidogram, czyli badanie określające poziom cholesterolu całkowitego oraz LDL, HDL i trójglicerydów. Pozwala ono wykryć choroby układu krążenia na wczesnym etapie rozwoju. Oprócz tego warto badać raz na jakiś czas poziom glukozy oraz poziom hormonów tarczycy — nawet jeśli w rodzinie nikt na nie nie chorował. Choroby tarczycy, takie jak Hashimoto, czy też Gravesa i Basedowa, dotykają coraz młodsze osoby. Ponadto przy długotrwałej antykoncepcji doustnej poleca się wykonanie prób wątrobowych i badania układu krzepnięcia, najlepiej co 6 miesięcy. W powikłaniach po COVID-19 —D-dimery, można też sprawdzić miano przeciwciał w klasie IgG. Natomiast dla mężczyzn po 40 r. ż. sugeruje się wykonanie badania PSA raz w roku.

Opracowanie:
Świnoujście, Matejki 37C lok. 32
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz