Artykuł sponsorowany

Badania i opieka zdrowotna w przychodni

Badania i opieka zdrowotna w przychodni

Przychodnia lekarska powinna oferować szerokie spektrum usług medycznych. Bardzo ważne jest podejście lekarzy do pacjentów. Dobrze, gdy placówka lekarska oferuje dostęp do gabinetów specjalistycznych. Wśród specjalizacji jest: chirurgia, alergologia, okulistyka, choroby wewnętrzne, analityka, ginekologia i położnictwo, medycyna rodzinna i ogólna.

Jak wybrać przychodnię?

Placówka powinna oferować podstawową opiekę zdrowotną dla dzieci i dorosłych. Lekarze zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób, przeprowadzają dokładny wywiad z każdym pacjentem, co pozwala na prawidłowe rozpoznanie źródła problemu. W razie potrzeby pracownik zleca dodatkowe badania. Przykładowo Przychodnia Toszecka oferuje specjalizacje takie jak: pediatria, chirurgia, choroby wewnętrzne, stomatologia, alergologia, analityka, rehabilitacja, ginekologia i położnictwo; medycyna rodzinna i ogólna oraz okulistyka. Wszystkie gabinety są nowocześnie wyposażone. Odpowiedni sprzęt pomaga podczas przeprowadzania wywiadu z chorym oraz w badaniach. Dlatego decydując się na przychodnię, niekoniecznie powinniśmy wybrać, tę najbliżej domu, ale placówkę, która oferuje szerokie spektrum usług lekarskich.

Co to jest podstawowa opieka zdrowotna?

Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje kompleksową opiekę nad osobami, zainteresowanymi korzystaniem z usług lekarza rodzinnego oraz pielęgniarki w przychodni. Jeśli zgłaszamy się do specjalisty, możemy liczyć na świadczenia lecznicze, zdrowotne, diagnostyczne i pielęgnacyjne. Chcąc korzystać z bezpłatnych wizyt, musimy mieć ubezpieczenie. Doktor powinien co kilka miesięcy skierować nas na badania profilaktycznie, a jeśli jest niepojący stan, natychmiast. Jeśli wyniki będą niepokojące, wystawia skierowanie do specjalisty, by zapobiec rozwojowi chorób, w tym nowotworu. Im wcześniej zostanie zdiagnozowane schorzenie, tym krótsze jest leczenia, a w przypadku raka, szansa na uratowanie życia. Niestety, wciąż za rzadko pojawiamy się u lekarza pierwszego kontaktu, na wizytach profilaktycznych.

Jakie są podstawowe badania laboratoryjne?

Lekarz rodzinny dla naszego dobra powinien zlecać badania kontrolne, a szczególnie w sytuacji, kiedy sygnalizujemy ból. W zakres podstawowych analiz wchodzi kilka testów. Bardzo ważna jest morfologia, ponieważ pozwala określić ogólny stan zdrowia. Wynik pokazuje poziom poszczególnych elementów morfotycznych we krwi. Chodzi nie tylko o ich ilość, ale także objętość, kształt, a w przypadku krwinek czerwonych, zawartość hemoglobiny. Przebadanie ogólne moczu pozwala ocenić barwę, PH i jego odczyn. Doktor może stwierdzić, czy znajduje się w nim: białko, glukoza, barwniki żółciowe, ciała ketonowe, czerwone i białe krwinki, fosforany, moczany oraz bakterie. OB jest podstawowym testem, wykorzystywanym w celu ustalenia, czy mamy stan zapalny. Profilaktycznie kontrolujemy stężenie glukozy, pozwalające wykryć cukrzycę. Mamy jeszcze dwie podstawowe kontrole, ale niezwykle ważne, czyli próby wątrobowe określające stan naszej wątroby i TSH, dotyczące tarczycy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz