Artykuł sponsorowany

Badania gruntu pod obiekty budowlane z firmą GeoGT

Badania gruntu pod obiekty budowlane z firmą GeoGT

Podstawę geotechnicznej obsługi inwestycji stanowi dokładne zbadanie gruntu jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Ma ono służyć upewnieniu się, że podłoże będzie odpowiednie dla planowanej konstrukcji, co jest też kluczowe dla doboru rozwiązań technicznych, jakie zostaną wykorzystane. Usługi w tym zakresie oferuje firma GeoGT. Dowiedz się, co dokładnie mieści się w ich zakresie.

Badania podłoża gruntowego

Badania gruntu, jakie świadczy firma geotechniczna GeoGT to punkt wyjścia dla planowania inwestycji budowlanych. Swoje usługi geologiczne świadczy przy tym na podstawie uprawnień kategorii VI oraz VII wydanych przez ministra właściwego do spraw środowiska, a także XI i XIII wydanych przez marszałka województwa. Taki zakres kompetencji pozwala dozorować, kierować pracami geologicznymi w celu określenia warunków geologiczno-inżynierskich na potrzeby posadowienia obiektów, ale też zagospodarowania przestrzennego. Blisko dziesięć lat działalności pozwoliło przy tym GeoGT zdobyć bogate doświadczenie w postaci ponad czterech i pół tysiąca zrealizowanych opracowań.

Firma specjalizuje się w przeprowadzaniu badań gruntu pod obiekty budowlane i obsługuje wszystkie trzy kategorie geotechniczne. Należy jednak mieć świadomość, że to projektant określa tę właściwą, a do tego potrzebuje jednak opinii geotechnicznej. Warto zaznaczyć, że raz ustalona może ulec zmianie już podczas prac geologów. W takiej sytuacji zleca się dodatkowe badania podłoża. Wszystkie swoje działania GeoGT realizuje przy tym w oparciu na wiedzy merytorycznej, aktualnych przepisach oraz z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Te trzy czynniki gwarantują, że wynik pracy będzie w pełni wiarygodny.

Trzy kategorie geotechniczne

Zakres czynności, z jakimi wiążą się badania podłoża gruntowego, wynika z kategorii geotechnicznej, jaką przypisano danej inwestycji. Do pierwszej należą niewielkie obiekty budowlane wznoszone w prostych warunkach gruntowych, czyli jedno- i dwukondygnacyjne budynki mieszkalne czy gospodarcze, a ponadto ściany oporowe, rozparcia wykopów, jeśli różnica poziomów nie przekracza wartości 2 metrów. W tej grupie mieszczą się również wykopy nie większe niż do głębokości 1,2 metra oraz nasypy do 3 metrów wysokości. Tu ocena polega na doświadczeniach i badaniach jakościowych.

W drugiej kategorii geotechnicznej znajdują się między innymi głębokie i bezpośrednie fundamenty, ściany oporowe, filary mostowe, umocnione konstrukcje nabrzeży czy systemy kotwiące. Jak wyjaśnia specjalista z firmy geologicznej GeoGT, obiekty te wymagają bardziej szczegółowych testów:

W tym przypadku pojawia się konieczność przeprowadzenia ilościowej i jakościowej oceny danych wraz z analizą. Wykorzystuje się w tym celu różne narzędzia, w tym płyty VSS czy sondę dynamiczną DPL.

Trzecia, ostatnia, kategoria dotyczy inwestycji realizowanych w skomplikowanych warunkach gruntowych oraz obiektów nietypowych – nawet jeśli wznosi się je w warunkach prostych. To przede wszystkim budowle związane z produkcją i przesyłaniem energii elektrycznej, stacje wodociągowe, zakłady chemiczne, a także inne podobne. Będą to również wszystkie obiekty, w których wykorzystane zostaną rozwiązania techniczne wcześniej niesprawdzane w Polsce, ale też zabytkowe monumentalne i posiadające więcej niż jedną kondygnację zagłębioną w gruncie. W ich przypadku obok badań gruntowych sporządza się dokumentację geologiczno-inżynierską.

Opracowanie:
Warszawa, Przerwana 11 lok. U2
tel. 22 240 32 12
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz